As VI

Podziel się doświadczeniami z budowy swojego domu. Koszty, niespodzianki, wykonawcy, zmiany w projekcie...
asior
Żółtodziób
Posty: 12
Rejestracja: 13 maja 2015, 15:38
Kontakt:

As VI

Post autor: asior »

Na wstępie witam wszystkich serdecznie. Miesiąc temu zacząłem budowę Asa VI NF40. Domek na chwile obecna wyrusza z ziemii do góry i pojawił sie problem. Mianowicie w projekcie w salonie jest komin spalinowy a obok niego wentylacyjny (grawitacyjny). Jak to się w ogóle ma do wentylacji mechanicznej i standardu NF40? Bo na mój gust nijak. W Internecie dużo sprzecznych informacji ale skoro kominek jest z zamknieta komora spalania w domu będzie zainstalowana wentylacja mechaniczna zrównoważona badz z lekkim nadciśnieniem to po co ten komin?
Temat łączenia kominka z instalacjami wentylacji mechanicznej jest dość nowy, dlatego też trudno się dziwić, iż regulacje prawne w tym temacie nie są dostosowane. Należy więc opierać się na wykładni dotychczasowych przepisów.

Owszem możliwe jest łączenie wentylacji mechanicznej z kominkiem pod warunkiem, iż w pokoju w którym zainstalowany jest kominek będzie wykonana instalacja wentylacji wywiewnej grawitacyjnej (tj. kratka wentylacyjna przy tym samym kominie dymowym, do którego podłączony jest kominek), za wyjątkiem sytuacji gdy w budynku jest wentylacja mechaniczna zbilansowana (nawiew i wywiew) lub nadciśnieniowa - § 150 ust. 10 - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z dnia z dnia 12 kwietnia 2002 r Nr 75, poz. 690).
WP_20150418_004.jpg
V__FDD6.jpeg
WP_20150423_001.jpg
WP_20150506_07_37_37_Pro.jpg
WP_20150507_07_44_29_Pro.jpg
WP_20150513_13_58_30_Pro.jpg
JackDaniels
Żółtodziób
Posty: 22
Rejestracja: 08 lip 2014, 20:08
Kontakt:

Re: As VI

Post autor: JackDaniels »

" 9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione. "

Czyli jak ma zamkniętą komorę spalania to nie musi być grawitacyjnej. Może zrobili na zapas. Albo masz może w projekcie dom nie w standardzie NF40 i do tego opracowanie zamian jakie należy wykonać żeby ten standard wprowadzić. A komin to i tak i tak potrzebujesz do odprowadzania spalin. Poczytaj projekt powinno coś być na ten temat.
asior
Żółtodziób
Posty: 12
Rejestracja: 13 maja 2015, 15:38
Kontakt:

Re: As VI

Post autor: asior »

W skrócie odpowiedź Domowych Klimatów na mój dylemat wygląda tak że komin jest na zapas w razie W.
Jeśli będzie działała went. mechaniczna kanał grawitacyjny w salonie należy zaślepić. Uważam, że należy to zrobić w sposób łatwo demontowalny, po prostu ze wzgl. bezpieczeństwa – (przerwa w zasilaniu itp.).

Pozdrawiam.

Wiec moja decyzja komin jednak będzie, w razie braku prądu albo jakby jakiś natrętny kominiarz sie napatoczył. Choc z drugiej strony zacząłem się zastanawiać w co lepiej zainwestowac w wentylacje mech. z rekuperacją czy w fotowoltaike.
domowy21
Żółtodziób
Posty: 9
Rejestracja: 21 maja 2015, 12:46
Kontakt:

Re: As VI

Post autor: domowy21 »

Dobra wentylacja wydaje się być lepszą inwestycją z wielu względów. Fotowoltaika może poczekać.
danste
Żółtodziób
Posty: 5
Rejestracja: 11 sty 2016, 13:36
Kontakt:

Re: As VI

Post autor: danste »

Buduje ktoś jeszcze ten dom??
asior
Żółtodziób
Posty: 12
Rejestracja: 13 maja 2015, 15:38
Kontakt:

Re: As VI

Post autor: asior »

Buduje i rozbiera. Brawo "fachowcy".
Już prawie był SSO ale zrobił się SSbardzoOtwarty.
Wykonawca jak przywiozłem mu ulotkę z dachówki zapewnił, że wie co robi, że sobie ją rozmierzy i wszystko będzie lalunia tiaaa to było końcem września. Przez październik i listopad przepychałem się z gościem, żeby poprawił to co spieprzył (za gęsto przybite łaty i dachówka układała się krzywo) Nie podjął tematu, poszedł bez pieniędzy - choć i tak jestem stratny. W grudniu ściągałem dachówkę, na dniach jak pozwoli pogoda wchodzi kolejna ekipa żeby poprawić to co spieprzyli poprzednicy.
Aaaaa zapomnialem ze przy ściąganiu dachówki okazało się ze na jednej połaci żadna dachówka nie była przypięta spinką do łat!!! na drugiej połaci jako tako mniej niż bardziej.... Dramat


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
danste
Żółtodziób
Posty: 5
Rejestracja: 11 sty 2016, 13:36
Kontakt:

Re: As VI

Post autor: danste »

Bardzo fajne zdjęcia.
Mógłbym prosić jeszcze o zdjęcia ze środka ??
Jakie schody na poddasze będą??
asior
Żółtodziób
Posty: 12
Rejestracja: 13 maja 2015, 15:38
Kontakt:

Re: As VI

Post autor: asior »

Wybacz ale jak patrzę na zdjęcia tej krzywej dachówki to aż mnie trzęsie. Dziś chłopaki kończą na nowo kryć dach, do soboty powinienem mieć wstawione wszystkie okna i bramę do garażu to po niedzieli postaram się cyknąć pare fotek i wrzucić w temat. Schody prawie jak w projekcie - wykonawca sam sobie stwierdził że jeden bieg zrobi sobie 110cm a drugi 90cm) pod schodami od strony wiatrołapu zostawiłem dziurę z zamiarem zainstalowania w tej wnęce szafki na buty.
danste
Żółtodziób
Posty: 5
Rejestracja: 11 sty 2016, 13:36
Kontakt:

Re: As VI

Post autor: danste »

O schodach chodziło mi czy będą drewniane czy betonowe. Teraz wiem, że będą betonowe.
Poproszę też zdjęcie tej wnęki "na buty".
Czekam na foto
Pozdrawiam
zdun
Murarz
Posty: 72
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:40
Kontakt:

Re: As VI

Post autor: zdun »

aby tak spieprzyć dachówkę na tak prostym dachu to chyba trzeba dobrze grzać od rana 8-)
http://ventus.waw.pl OKNA drewniane i PCV | Otwock-Warszawa | Sokółka S.A, URZĘDOWSKI, Dobroplast. tel/fax:(022) 779 56 48 mob. 502 428 771
pytania do budowy odpowiem na zduni@op.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: orusubo, uhaceko i 26 gości