Projekt domu - Akord IV

Porozmawiajmy na temat projektów. Dedykowane wątki dla każdego projektu Domowych Klimatów.
Awatar użytkownika
jakubc
Moderator
Posty: 362
Rejestracja: 17 paź 2014, 09:26
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Projekt domu - Akord IV

Post autor: jakubc »

dorgos
Żółtodziób
Posty: 11
Rejestracja: 25 sty 2017, 02:13
Kontakt:

Re: Projekt domu - Akord IV

Post autor: dorgos »

Witam,
Zaczynam budowę Akord IV w marcu tego roku. Czy ktoś może budował/buduje/zamierza budować również wg tego projektu?
aneta&romek
Żółtodziób
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2017, 15:06
Kontakt:

Re: Projekt domu - Akord IV

Post autor: aneta&romek »

Witamy, my także będziemy budować akord IV, w marcu kopiemy fundamenty :)
dorgos
Żółtodziób
Posty: 11
Rejestracja: 25 sty 2017, 02:13
Kontakt:

Re: Projekt domu - Akord IV

Post autor: dorgos »

Wiele zmian wprowadziliście? My mamy odbicie lustrzane. Wejście do domu jest od wschodu. Zlikwidowaliśmy balkon nad tarasem-i zamieniliśmy tam drzwi balkonowe na okna. Dołożyliśmy okna dachowe w pokoju z garderobą i tym pokoju obok, w tej samej linii. Dołożyliśmy drzwi wyjściowe z kotłowni od razu na zewnątrz+małe drzwiczki przejściowe/przesuwane z kotłowni do przestrzeni pod schodami. Do spiżarni będą drzwi przesuwane. I chyba tyle... Manewrujemy jeszcze szerokością i głębokością tej wnęki z brzegu kuchni :-) A ja jeszcze cały czas myślę nad oknem dachowym w trzecim pokoju-ale on jest od północy... pewnie nie zrobimy...
aneta&romek
Żółtodziób
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2017, 15:06
Kontakt:

Re: Projekt domu - Akord IV

Post autor: aneta&romek »

Tak, dość dużo zmian wprowadziliśmy. Na parterze wprowadziliśmy wykusz zamiast dwóch małych okien między salonem a kuchnią. Wymagało to trochę wysiłku od naszych architektów,którzy nam to adaptowali. Na piętrze całkowicie zmieniliśmy rozkład pokoi pod siebie. A i zrobiliśmy większy taras już od tego wykuszu.
Wejście do domu mamy od północy.

A czy robicie ocieplenie fundamentów zgodnie z projektem? Bo nasi wykonawcy trochę się dziwią po co ocieplać fundamenty z dwóch stron.
A i czy będziecie ocieplać ściany 25cm styropianem? Bo to też się u nas trochę dziwią. :)
dorgos
Żółtodziób
Posty: 11
Rejestracja: 25 sty 2017, 02:13
Kontakt:

Re: Projekt domu - Akord IV

Post autor: dorgos »

Wow, rzeczywiście sporo :-) Ja zapomniałam dodać, że jeszcze ścianę kolankową podnieśliśmy o jeden "pustak" i okno w kuchni podnieśliśmy z 85cm od podłogi na 90 cm, ponieważ obawialiśmy się, że może nam parapet wypaść poniżej blatu kuchennego :-) Przez co, co za tym idzie okno jest wys. 145 cm, a nie 150 cm. Ale tylko to całe narożne .
Jeśli chodzi o ocieplenie fundamentów, to też panuje ogólne zdziwienie dookoła. "Poooo coooo od wewnątrz?" Mnie przekonuje to:

http://receptynadom.pl/sie-ocieplac-tra ... niczonego/

http://www.praktech.pl/teoria_fundament ... unku,1,002
(drugi link-wersja idealna-nie u nas)

W projekcie jest pustak ceramiczny, który ponoć dobrze izoluje. Ale to są informacje zasłyszane/gdzieś kiedyś/ przeczytane, nie sprawdzone na własnej skórze.

Co do tych 25 cm... szczerze mówiąc nie wiem... z tego co czytałam to ktoś wypowiadał się na forum, że ma ocieplenie 25 cm, z tym, że okna zlicowane z zewnętrzną powierzchnią ściany. Jeśli chodzi o wizualne względy, to okna generalnie są duże, więc raczej nie będzie się rzucało w oczy, że są zagłębione bardziej. Zresztą ludzie mają 20 cm - 5 cm więcej to znowu nie jest aż taka różnica. Z drugiej strony pewnie można by dać styropian cieńszy o lepszych własnościach (?) nie znam się, nie jestem fachowcem. W każdym razie nie zmieniamy. A Wy co o tym myślicie? A z pustaka ceramicznego budujecie?
Awatar użytkownika
jakubc
Moderator
Posty: 362
Rejestracja: 17 paź 2014, 09:26
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Projekt domu - Akord IV

Post autor: jakubc »

dorgos pisze:Co do tych 25 cm... szczerze mówiąc nie wiem... z tego co czytałam to ktoś wypowiadał się na forum, że ma ocieplenie 25 cm, z tym, że okna zlicowane z zewnętrzną powierzchnią ściany. Jeśli chodzi o wizualne względy, to okna generalnie są duże, więc raczej nie będzie się rzucało w oczy, że są zagłębione bardziej. Zresztą ludzie mają 20 cm - 5 cm więcej to znowu nie jest aż taka różnica. Z drugiej strony pewnie można by dać styropian cieńszy o lepszych własnościach (?) nie znam się, nie jestem fachowcem. W każdym razie nie zmieniamy. A Wy co o tym myślicie? A z pustaka ceramicznego budujecie?
Z tą izolacją od wewnątrz to odwieczny problem :) Generalnie im więcej damy na ścianę i pod podłogę styropianu (który izoluje lepiej, niż pustak), tym większa różnica przenikalności będzie na fragmencie, który zaznaczyłem na obrazku (to przekrój przez ścianę fundamentową).
akord_IV_fundament.JPG
Gdyby nie dawać w ogóle izolacji ścian albo dać mało, ten fragment miałby relatywnie mniejszy wpływ na całe straty ciepła. Dlatego przed wprowadzeniem tzw. NF40 nie stosowało się takiej izolacji i budowlańcy się temu dziwią.
Takie miejscowe osłabienie izolacji nazywamy "mostkiem termicznym". Nie chodzi tylko o przenikanie ciepła - takie mostki mogą też powodować skraplanie wody na murze, czego chcemy uniknąć.
Ten mostek przy fundamencie nie jest jednak tragiczny i prawdopodobnie zrobienie tej izolacji od wewnątrz nie da wielkich oszczędności, podczas gdy styropian kosztuje. Poza tym na budowie powstaje zwykle więcej mostków z powodu niedopatrzeń, a domy się nie walą i rachunki za ogrzewanie też to jakoś znoszą. Dlatego większość ludzi olewa tę izolację, zwłaszcza że budowlańcy na ogół radzą, żeby jej nie robić. Ale generalnie przy dobrze wykonanym budynku ocieplenie fundamentów ma swoje uzasadnienie.

Natomiast 25 cm izolacji w projektach jest trochę na wyrost - da się zwykle uzyskać odpowiedni współczynnik przy 20 cm. Można zastosować lepszą izolację, a czasem nie ma nawet takiej potrzeby, bo izolacja jest dobrana tak by starczyło nawet w sroższych warunkach we wschodniej Polsce. Na zachodzie kraju nikt nie daje 25cm, podobnie jak w Niemczech - tam 20cm to maks.
Warto zauważyć, że "starczy" w kontekście uzyskania parametrów domu energooszczędnego (NF40). Jak się da więcej, to po prostu mniej ciepła ucieknie z domu, więc niczemu to nie szkodzi ;)
dorgos pisze: z tego co czytałam to ktoś wypowiadał się na forum, że ma ocieplenie 25 cm, z tym, że okna zlicowane z zewnętrzną powierzchnią ściany. Jeśli chodzi o wizualne względy, to okna generalnie są duże, więc raczej nie będzie się rzucało w oczy, że są zagłębione bardziej. Zresztą ludzie mają 20 cm - 5 cm więcej to znowu nie jest aż taka różnica.
Wizualnie to nie zrobi rewolucji. No a montaż poprawnie powinien być tak wykonany, żeby okna były w grubości izolacji (wtedy nie ma mostków termicnzych ;))
Pozdrowienia od zespołu DK :) - Jakub
DISCLAIMER: Prezentowane na forum opinie są indywidualnymi opiniami postującego. Oficjalne stanowisko Domowych Klimatów może być inne!
aneta&romek
Żółtodziób
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2017, 15:06
Kontakt:

Re: Projekt domu - Akord IV

Post autor: aneta&romek »

Mam dwa pytania do projektanta .

1 Jeśli fundament jest ocieplony z dwóch stron to na czym ma się oprzeć płyta fundamentowa? Bo na przekroju B-B budynku ciężko to wyczytać . Czy po prostu ma się oprzeć na gruncie ?

2 Na przekroju B-B ocieplenie podłogi biegnie do samego końca ściany , na czym ma się ta ściana oprzeć ? Na styropianie ?

A tak poza tym też podnieśliśmy ścianę kolankową o jeden pustak.
A jakie ogrzewanie będziecie mieć? Bo my podłogowe.
A będziecie mieć rekuperację? Bo my się zastanawiamy.
Załączniki
ocieplenie.jpg
Awatar użytkownika
jakubc
Moderator
Posty: 362
Rejestracja: 17 paź 2014, 09:26
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Projekt domu - Akord IV

Post autor: jakubc »

aneta&romek pisze:1 Jeśli fundament jest ocieplony z dwóch stron to na czym ma się oprzeć płyta fundamentowa? Bo na przekroju B-B budynku ciężko to wyczytać . Czy po prostu ma się oprzeć na gruncie ?
Ale w projekcie jest ława, nie płyta :) na przekroju widać ją poniżej ściany. Izolacja jest po bokach, więc nie przeszkadza w oparciu ławy na gruncie (do tego jest zresztą każda ława przeznaczona).
aneta&romek pisze:2 Na przekroju B-B ocieplenie podłogi biegnie do samego końca ściany , na czym ma się ta ściana oprzeć ? Na styropianie ?
Przekrój jest przez drzwi, w innych miejscach budynku oczywiście izolacja podłogowa kończy się wewnątrz.

Co do rekuperacji - polecam poprzeglądać wątek Asa IIIG na forum, tam napisane już zostało chyba wszystko, co możliwe w tym temacie ;)
Pozdrowienia od zespołu DK :) - Jakub
DISCLAIMER: Prezentowane na forum opinie są indywidualnymi opiniami postującego. Oficjalne stanowisko Domowych Klimatów może być inne!
dorgos
Żółtodziób
Posty: 11
Rejestracja: 25 sty 2017, 02:13
Kontakt:

Re: Projekt domu - Akord IV

Post autor: dorgos »

Witam,
Już ruszyliśmy :-) i pojawiają się pierwsze pytania ze strony Wykonawcy. Mianowicie padło pytanie czy konieczne jest wykonanie nad ścianą fundamentową wieńca żelbetowego na całej szerokości ściany i co ma na celu takie wzmocnienie. Dlatego chciałam się nieśmiało zwrócić z prośbą do Pana JakubaC... :) Padł również pomysł/propozycja, że można by wykonać te wieńce tylko w narożach budynku np. Jak Pan to widzi?

Odpowiadając trochę z opóźnieniem... szukaliśmy takiego projektu ,żeby zawierał wentylację mechaniczną, więc robimy ją na pewno:-)
Co do ogrzewania - będziemy ogrzewać pelletem. Ogrzewanie podłogowe będzie na parterze, za wyjątkiem pokoju, a na piętrze w łazience.
Co do wcześniejszych wątków stanęło na tym, że ocieplenie ścian będzie 25 cm, jak w projekcie, natomiast z ociepleniem fundamentów od wewnątrz poszliśmy na kompromis, tzn. zmniejszamy do 15 cm i dajemy tylko na obrysie (obwodzie) budynku, natomiast na fundamencie wewnątrz budynku (w poprzek+ kotłowni) rezygnujemy. Czy dobrze? Czas pokaże.
Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości