Projekt domu - As V NF40

Porozmawiajmy na temat projektów. Dedykowane wątki dla każdego projektu Domowych Klimatów.
AndrzejS
Żółtodziób
Posty: 7
Rejestracja: 09 mar 2017, 12:12
Kontakt:

Re: Projekt domu - As V NF40

Post autor: AndrzejS »

Witam. Jestem na etapie zakupu działki z WZ. Planuje wybudować na niej domek AS V NF40. Mam pytania:

1. Czy domyślnie jest w tym projekcie ujęta wentylacja mechaniczna (ew. jeśli ktoś posiada takie informacje to jak mniej więcej wygląda kosztowo jej wykonanie)?

2. Czy rozważał ktoś wykonanie stropu nad poddaszem w technologii żelbetowej (takiego samego jak nad parterem), z uwagi na to że zabudowa g-k lubi po paru latach popękać na łączeniach. Czy waszym zdaniem jest to zbyteczny zabieg wymagający dużej ingerencji w projekt i powodujący niepotrzebne zwiększenie kosztów budowy.

Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.
Andrzela
Domator
Posty: 7
Rejestracja: 30 mar 2017, 20:28
Kontakt:

Re: Projekt domu - As V NF40

Post autor: Andrzela »

Cześć Andrzej,

Domyślnie nie ma ujętej wentylacji. My stawiamy na rekuperację, własnie rozmieściliśmy tunele i zalewamy posadzki :-)
Co do stropu żel-betonowego to nie pomogę, my mamy chyba Terivę :-)
Awatar użytkownika
jakubc
Moderator
Posty: 362
Rejestracja: 17 paź 2014, 09:26
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Projekt domu - As V NF40

Post autor: jakubc »

Jakoś umknęło mi wcześniej to pytanie ;)
AndrzejS pisze:1. Czy domyślnie jest w tym projekcie ujęta wentylacja mechaniczna (ew. jeśli ktoś posiada takie informacje to jak mniej więcej wygląda kosztowo jej wykonanie)?
Jest, właściwie wszystkie nasze projekty z dopiskiem NF40 mają zaprojektowany system wentylacji wraz z rekuperacją.
Andrzela pisze:Domyślnie nie ma ujętej wentylacji.
Polecam zerknąć jeszcze raz na rysunki IS-10, IS-11 i IS-12 ;)
AndrzejS pisze:Czy rozważał ktoś wykonanie stropu nad poddaszem w technologii żelbetowej (takiego samego jak nad parterem), z uwagi na to że zabudowa g-k lubi po paru latach popękać na łączeniach. Czy waszym zdaniem jest to zbyteczny zabieg wymagający dużej ingerencji w projekt i powodujący niepotrzebne zwiększenie kosztów budowy.
Pękania płyt g-k można unikać innymi sposobami, najlepsze co dotychczas widziałem to zaklejenie płyt włóknem szklanym (materiał do tapet). Oczywiście nic nie jest 100% pewne, ale myślę że wykonywanie nad poddaszem stropu z żelbetu tylko z tego powodu nie jest rozwiązaniem najtrafniejszym. Zwłaszcza, że systemy łączenia płyt g-k są coraz lepsze i naprawdę nie ma z pękaniem wielkiego problemu.
Tutaj jeszcze wypowiadałem się w tym temacie:
https://forum.domoweklimaty.pl/viewtopi ... anie#p5756
Pozdrowienia od zespołu DK :) - Jakub
DISCLAIMER: Prezentowane na forum opinie są indywidualnymi opiniami postującego. Oficjalne stanowisko Domowych Klimatów może być inne!
AndrzejS
Żółtodziób
Posty: 7
Rejestracja: 09 mar 2017, 12:12
Kontakt:

Re: Projekt domu - As V NF40

Post autor: AndrzejS »

Myślę o wykonaniu stropu betonowego nad poddaszem także ze względu na zastosowanie jako materiauł więźby dachowej -modrzewia (z uwagi na to że mam takie poprostu we własnym lesie). Drewno takie może się poskręcać (jest na to poddatne bardziej niż np. sosna czy jodła). Przy zastosowaniu płyt g-k to raczej gwarantowane pęknięcia.
Awatar użytkownika
jakubc
Moderator
Posty: 362
Rejestracja: 17 paź 2014, 09:26
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Projekt domu - As V NF40

Post autor: jakubc »

AndrzejS pisze:Myślę o wykonaniu stropu betonowego nad poddaszem także ze względu na zastosowanie jako materiauł więźby dachowej -modrzewia (z uwagi na to że mam takie poprostu we własnym lesie). Drewno takie może się poskręcać (jest na to poddatne bardziej niż np. sosna czy jodła). Przy zastosowaniu płyt g-k to raczej gwarantowane pęknięcia.
Hmm, nie obawiałbym się tak mocno modrzewia ;) Jest to drewno trudniejsze w obróbce niż sosna, ale nie ustępuje mu wytrzymałością, niektórzy nawet uważają że jest lepsze (http://fachowydekarz.pl/drewno-jako-material-budowlany/).
Oczywiście wiele zależy od wieku drzewa i od odpowiedniej selekcji oraz obróbki, a z tym w Polsce bywa różnie (te nasze tartaki...).
Można też rozważyć opcję dachu dźwigarowego (prefabrykowanego) - tam część roboty weźmie na siebie wykonawca dźwigarów.

No a beton - oczywiście też jest opcją, jednak nie mam na tym polu dużo doświadzcenia. Projekt w każdym razie da się na betonowy przerobić, pamiętając że grubość dachu się zwiększy, a więc też cały budynek się podniesie. No i stal wewnątrz tego dachu może sporo kosztować.
Pozdrowienia od zespołu DK :) - Jakub
DISCLAIMER: Prezentowane na forum opinie są indywidualnymi opiniami postującego. Oficjalne stanowisko Domowych Klimatów może być inne!
no1muzzy
Domator
Posty: 27
Rejestracja: 23 kwie 2016, 01:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Projekt domu - As V NF40

Post autor: no1muzzy »

AndrzejS pisze:Myślę o wykonaniu stropu betonowego nad poddaszem także ze względu na zastosowanie jako materiauł więźby dachowej -modrzewia (z uwagi na to że mam takie poprostu we własnym lesie). Drewno takie może się poskręcać (jest na to poddatne bardziej niż np. sosna czy jodła). Przy zastosowaniu płyt g-k to raczej gwarantowane pęknięcia.

Chyba jednak taniej wyjdzie kupić tą więźbę dachową niż przeliczać projekt pod jeszcze jeden strop, dodatkowa stal, dodatkowy beton, to chyba koszt znacznie większy niż całej więźby dachowej nawet jeśli odejmiesz od tego koszt drewna które już masz.

Właśnie zaczęliśmy budowę asa i patrząc na ceny materiałów które "idą" systematycznie w górę w tym także stali (a może przede wszystkim), mocno bym się zastanawiał nad takim rozwiązaniem.....
AndrzejS
Żółtodziób
Posty: 7
Rejestracja: 09 mar 2017, 12:12
Kontakt:

Re: Projekt domu - As V NF40

Post autor: AndrzejS »

no1muzzy - wlaśnie mocno się zastanawiam nad rozwiązaniem tego stropu. Takze dziękuje za wszelkie podpowiedzi. A wentylację w swoim as-ie zostawiasz mechaniczną?
no1muzzy
Domator
Posty: 27
Rejestracja: 23 kwie 2016, 01:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Projekt domu - As V NF40

Post autor: no1muzzy »

AndrzejS pisze:no1muzzy - wlaśnie mocno się zastanawiam nad rozwiązaniem tego stropu. Takze dziękuje za wszelkie podpowiedzi. A wentylację w swoim as-ie zostawiasz mechaniczną?
Zmieniam wentylacje na nawiewno wywiewną (chyba tak się to fachowo nazywa), osobiście uważam że rekuperacja daje tylko pozorne korzyści i zwiększa koszt całej inwestycji.
Co do sposobu realizacji wentylacji to w salonie będzie komin spalinowy+dwa kanały wentylacyjne (jeden na salon drugi na mały pokój na dole), z łazienki od poziomu stropu do dachu pociągnę kanał wentylacyjny, to samo tyczy się kuchni. Sprawa wentylacji na poddaszu to już banał, wystarczy wyprowadzić odpowiednie kanały wentylacyjne na dach.
W kotłowni także komin spalinowy+dwa kanały wentylacyjne, jeden do kotłowni drugi na garaż, także z tego kanału wentylacyjnego w garażu rezygnuję.
Sławomir
Domator
Posty: 32
Rejestracja: 20 sty 2015, 06:41
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Projekt domu - As V NF40

Post autor: Sławomir »

Zmieniam wentylacje na nawiewno wywiewną (chyba tak się to fachowo nazywa), osobiście uważam że rekuperacja daje tylko pozorne korzyści i zwiększa koszt całej inwestycji.
Ludu, Narodu !!
Wentylacja mechaniczna - pozorna korzyść, strodur na fundamencie - pozorna korzyść, 25cm styropianu na elewacji - pozorna korzyść, 40 cm ocieplenia na skosach - pozorna korzyść, 20 cm styropianu pod wylewką - pozorna korzyść, kominek akumulacyjny - pozorna korzyść - WOW pozorne korzyści = dom energooszczędny !!!

A wentylację mechaniczną zamontowałem po to, aby rano, po całej nocy snu mieć uczucie świeżości w domu, dom jest wietrzony 24/7. Żadna wentylacja grawitacyjna nie da z tym rady.
no1muzzy
Domator
Posty: 27
Rejestracja: 23 kwie 2016, 01:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Projekt domu - As V NF40

Post autor: no1muzzy »

Sławomir pisze:
Zmieniam wentylacje na nawiewno wywiewną (chyba tak się to fachowo nazywa), osobiście uważam że rekuperacja daje tylko pozorne korzyści i zwiększa koszt całej inwestycji.
Ludu, Narodu !!
Wentylacja mechaniczna - pozorna korzyść,
No niestety ale to jest pozorna korzyść ekonomiczna, a wręcz żadna, średni okres zwrotu kosztów poniesionych na taką instalację (mam tu na myśli korzyść wynikającą z tego że do domu nie wpuszczasz zimnego powietrza tylko jest ono ogrzewane w rekuperatorze) to z tego co doczytałem w mądrej literaturze około 20 lat, pokaż mi rekuperator który tyle wytrzyma bez konieczności wymiany lub serwisu, czyli dochodzą kolejne wydatki..inwestycja bez szansy zwrotu jak dla mnie, a pociągająca za sobą w przyszłości tylko konieczność serwisu.
Więc ludu i narodu, nie wchodzę w to.
Co do styroduru na ścianach fundamentowych to akurat go tam zastosowałem ....

Dom energooszczędny jest fajny, tylko trzeba zadać sobie pytanie po co się to robi ? Żeby odzyskiwać przez 100lat pieniądze włożone w te wszystkie rozwiązania o których piszesz? finalnie i tak ich nie odzyskasz..kto żyje 100 lat ?:)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 123 gości