Projekt domu - As III G NF40

Porozmawiajmy na temat projektów. Dedykowane wątki dla każdego projektu Domowych Klimatów.
radek
Domator
Posty: 171
Rejestracja: 14 maja 2014, 20:02
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: radek »

Cześć!
Strasznie cicho zrobiło się na forum. :( Czyżby wszyscy wyjechali na wakacje i tylko u mnie coś się dzieje na budowie? :shock: Elu, vanmańku, femstudio jestem ciekawy postępów na budowie i tego jak wyglądają teraz Wasze Asy, a tu cisza... :(
biper78
Domator
Posty: 52
Rejestracja: 11 lip 2015, 23:27
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: biper78 »

Witam wszystkich na forum. Jesteśmy na etapie finalizacji zakupu działki oraz wyboru projektu domu. Na 99% wybierzemy Asa III z garażem . Radek mam pytanie odnośnie spadu dachu na garażu czy jest wystarczający?
radek
Domator
Posty: 171
Rejestracja: 14 maja 2014, 20:02
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: radek »

Cześć Biper!
Witam na forum kolejnego Asowicza. :D Według mojego kierownika budowy, który należy do ludzi wymagających i bardzo skrupulatnych spadek dachu jest wystarczający więc nie zmienialiśmy jego kąta nachylenia. Jedyna zmiana w konstrukcji dachu nad garażem to położenie pełnego deskowania krytego papą, tak żeby w przyszłości uniknąć jakichkolwiek niespodzianek. :) Budujemy w górach gdzie normy pod tym względem są podwyższone i w urzędzie nikt nie zakwestionował tego dachu. :)
biper78
Domator
Posty: 52
Rejestracja: 11 lip 2015, 23:27
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: biper78 »

Dziekuje za odpowiedź. Naprawdę szybka :). Wykorzystam rozwiązania które wprowadziliście - są naprawde super.
Prosze jeszcze Was ekspertów o radę:
- chciałbym odeskować i polozyc pape na cały dach łacznie a garażem ( potem dachowka) - naczytałem sie że dach będzie m.in. sztywniejszy
- zmienić strop monolityczny na terive - mi.n koszt deskowania przy monolicie mnie odstrasza)
- zlikwidować słupek w salonie

Janusz
radek
Domator
Posty: 171
Rejestracja: 14 maja 2014, 20:02
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: radek »

Witam ponownie. :)
Nie uważam się za eksperta, w dziedzinie budownictwa, ale w miarę możliwości postaram się przedstawić argumenty przemawiające za wyborem konkretnych propozycji. :) Przede wszystkim musisz pamiętać, że w budownictwie nie ma idealnych rozwiązań. To co w jednym przypadku doskonale się sprawdza w innym może nie zdać egzaminu. Inwestorzy mają różne gusta i potrzeby, więc konkretne rozwiązania są dobierane do konkretnych wymagań oraz zasobności portfela inwestorów. W przypadku pełnego deskowania dachu i pokrycia go papą faktycznie jego konstrukcja jest sztywniejsza, ale zarazem znacznie cięższa i kosztowniejsza. Ponadto taki dach mniej "oddycha" w porównaniu do dachu o konstrukcji opartej na łatach, pokrytej membraną dachową. Podobnie ma się w przypadku stropu. Strop monolityczny jest znacznie cięższy od terivy oraz droższy w wykonaniu, ale zapewnia większą sztywność i wytrzymałość oraz pozwala na praktycznie dowolne kształtowanie ścian działowych na piętrze, a także zapewnia również lepszą izolacyjność akustyczną. W przypadku stropu monolitycznego w przeciwieństwie do stropów gęstożebrowych (a takim jest teriva) nie występuje efekt tzw. klawiszowania czyli uginanie się pojedynczych belek pod obciążeniem, wskutek czego na spodzie stropu (czyli na suficie pomieszczenia pod nim) pojawiają się charakterystyczne pęknięcia biegnące wzdłuż belek. Zaletą stopów gęstożebrowych jest natomiast ich łatwy i szybki montaż, wyeliminowanie szalunków, zmniejszenie ilości zbrojenia i betonu, a co za tym idzie również ich ciężaru. Jeśli chodzi o kwestię słupa w salonie to jest to oczywiście możliwe po zaprojektowaniu i przeliczeniu przez konstruktora nowego stropu. W tym przypadku najlepiej będzie jeśli zwrócisz się do femstudio bo on zdecydował się na terivę, a przy okazji jego konstruktor usunął wspomniany słupek. Ja zostałem przy stropie monolitycznym bo bardziej mi odpowiada.:D Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem. Pozdrawiam.
biper78
Domator
Posty: 52
Rejestracja: 11 lip 2015, 23:27
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: biper78 »

Teraz mnie przekonales do stropu monolitycznego - moja zona wyobrazila sobie popekany sufit;) ale jeszcze dopytam dlaczego na garażu jednak zdecydowales sie na deskowanie
Awatar użytkownika
femstudio
Domator
Posty: 152
Rejestracja: 13 lis 2014, 19:25
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: femstudio »

Witam, cicho było bo człowiek zarobiony. Dzisiaj odebrałem dziennik budowy :)
Kolego biper78 jeśli chodzi o zamianę stropu na terive to było to podyktowane kilkoma warunkami:
- większość prac zamierzam zrobić sam, więc strop typu teriva będzie tańszy i szybszy do wykonania
- pęknięć się nie boją bo najprawdopodobniej na całości salonu oraz kuchni zrobię sufity podwieszane dwupoziomowe lub wyspy, które przykryją ewentualne pęknięcia (zastanawiam się czy w ogóle tynkować sufit salonu?)
- możliwe jest usunięcie słupka na środku salonu po zaprojektowaniu terivy tak aby belki spierały się na podciągu lecącym od kanału wentylacyjnego kominka do narożnika spiżarki.
Ostatnio zmieniony 14 lip 2015, 23:51 przez femstudio, łącznie zmieniany 1 raz.
radek
Domator
Posty: 171
Rejestracja: 14 maja 2014, 20:02
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: radek »

Cześć.
Biper odpowiadając na Twoje pytanie dotyczące pełnego deskowania na dachu garażu, to zdecydowałem się na to rozwiązanie ze względu na jego niski kąt nachylenia. Dachówki zalecane są na dachy o kącie nachylenia od 16 stopni, jednak optymalne rozwiązanie to kąt powyżej 30 stopni. Im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym pokrycie musi być bardziej szczelne. Dlatego też w przypadku dachów o małym kącie nachylenia, krytych dachówkami ceramicznymi zaleca się wykonanie pełnego deskowania, a następnie pokrycie go papą lub odpowiednią membraną dachową. Pokrycie dachu płaskiego musi być w pełni szczelne, gdyż woda opadowa nie będzie mogła szybko spływać z powierzchni dachu, jak to jest w przypadku większego kąta nachylenia.
Femstudio cieszę się, że znowu wróciłeś na forum i mam nadzieję, że już niedługo wrzucisz parę fotek z efektami swoich prac. :)
Iwona
Domator
Posty: 15
Rejestracja: 14 lip 2015, 20:12
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: Iwona »

Witam wszystkich Asików!
Strasznie się cieszę, że Was znalazłam i podobnie jak Radek myślałam, że naszego Asika nikt nie buduje:)
My jak narazie na etapie fundamentów, które zostały wylane w czerwcu w tym roku i tak zostanie do następnego lata.
U nas także szereg zmian a mianowicie:
1. Na parterze zlikwidowaliśmy wykusz, powstanie tam duże okno o wymiarach 240/180. A tym samym u góry powstanie mały, na drewnianej konstrukcji balkon.
2. Okna tarasowe w salonie zostały pomniejszone do dwóch skrzydeł.
3. W gabinecie również powstanie jedno większe okno zamiast drzwi tarasowych.
4. Wydłużenie dachu nad tarasem.
5. Kotłownia - likwidacja okna frontowego, na rzecz małego okna z boku domu plus drzwi z boku.
6. Schody - aby je bardziej doświetlić, będziemy mieć szerokie i niskie okienko na półstopniu.
7. Myślimy również nad połączeniem słupka w salonie ze ścianą kominową.
8. Na piętrze natomiast bardzo dużych zmian nie będzie, poza tym, że zlikwidowaliśmy drzwi do pralni z przedpokoju, a wejście do pralni będzie z łazienki i troszkę zmian w ozmiarach okien plus likwidacja balkonowych drzwi w małym pokoiku.

Pytanie do Radka odnośnie schodów:
1. Czy mógłbyś nam podać ich dokładne wymiary? my również chcemy zmiany na półstopień.
2. A propo okien tarasowych w salonie, czy pada wystarczająco dużo światła po zmniejszeniu ich (my zastanawiamy się nad dwuskrzydłowymi).
3. Genialny pomysł z wbudowaną lodówką w kuchni, kupuję go:)

Dzięki, że jesteście, pozdrawiam, Iwona.
radek
Domator
Posty: 171
Rejestracja: 14 maja 2014, 20:02
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: radek »

Cześć Iwona!
Bardzo się cieszę, że do naszego grona dołącza kolejny Asik. :D
Odpowiadając na Twoje pytanie dotyczące schodów to na piątej stronie tego forum zamieściłem rozrysowane i przeliczone przez konstruktora ich rzuty (wcześniej o to samo prosiła mnie ela :) ) Natomiast, jeśli chodzi o drzwi tarasowe w salonie, to te które zamontowałem bardzo dobrze doświetlają pomieszczenie oraz klatkę schodową. Nawet wieczorem w salonie jest wystarczająco jasno, tak więc zachowując podobne wymiary drzwi tarasowych możesz być pewna, że światła Ci nie zabraknie. :)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 125 gości