Projekt domu - As III G NF40

Porozmawiajmy na temat projektów. Dedykowane wątki dla każdego projektu Domowych Klimatów.
michal.zel
Domator
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2016, 22:48
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: michal.zel »

Zdjęcia: miejsce pod dom, mniej-więcej wybrane. Teraz czekamy tylko aż zejdzie śnieg i przystępujemy do wyprofilowania działki w taki sposób, żeby się tam coś dało zrobić:)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ilu majstrów, tyle opinii więc mam, przy okazji, pytanie o fundamenty.
Są dwie szkoły: podręcznikowa i praktyczna.

Podręcznikowa mówi, że należy:
Zrobić duży wykop, wylać stopy (ok 40 cm szerokości), na tym wymurować ścianę z bloczków, na niej wieniec, całość zaizolować, zasypać itd. Na tym wylewamy płytę i murujemy ściany.
Tak też jest w projekcie.

Praktyczna, wyrażona przez "mojego" majstra mówi, że:
Robimy wykop - głęboki odpowiednio, szeroki na 40 cm, zbroimy, ewentualnie izolujemy brzeg wykopu styrodurem, całość zalewamy betonem. Później wylewamy płytę, izolujemy to poziomo papą i na tym murujemy ściany.
Lokalna praktyka wskazuje na to, że to działa i jest to sposób stosowany w setkach przypadków.

I chciałem się poradzić: w naszym terenie (Podkarpacie) jak rozmawiam z praktykami - są za drugą metodą; teoretycy są bardziej za pierwszą. A ja już sam nie wiem:) Tomek87 - jak Ty robiłeś, bo niedaleko więc i może zwyczaje podobne :)
Załączniki
miejsce pod dom - mniej-więcej - wyznaczone
miejsce pod dom - mniej-więcej - wyznaczone
miejsce pod wiatę
miejsce pod wiatę
widokowo :)
widokowo :)
Awatar użytkownika
femstudio
Domator
Posty: 152
Rejestracja: 13 lis 2014, 19:25
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: femstudio »

Kolego Michał, według mnie a uprzedzam, że nie jestem jakimś majstrem :) sadząc po pochyłości twojej działki. ja zdecydowałbym się na wymurowanie fundamentów z bloczków. Koszt murowanych oraz lanych jest podobny, tylko przy murowanych jest dużo łatwiej ocieplić i zaizolować przeciw wilgoci a dokładnie wodzie, która będzie ci spływać pochyłością pod dom. Zawsze możesz zrobić sobie w górnej części działki rów, który odprowadzi ci wodę poza budynek. Z drugiej strony jeśli zrobisz dobrą izolację poziomą z papy, to izolacja pionowa ściany fundamentowej może być lekka. Pamiętaj jednak, że dom budujesz jeden w życiu i ja jestem za tym, ze czasem lepiej dać na zaś i mieć spokojną głowę, niż się martwic czy nie będziesz miał wykwitów od podciągania kapilarnego.
Poza tym jak zrobisz fundamenty zalewane to i tak polecałbym wybranie ziemi i zasypanie fundamentów piachem, bo ziemia ci osiądzie i będziesz miał pustkę pod chudziakiem , a to już pociągnie za sobą dalsze konsekwencje. Ja starałem się jak najdokładniej zagęścić piach pod chudziakiem i mam prawie na całej wysokości fundamentów wyłącznie piach. bez ziemi.
TOMEK87
Domator
Posty: 10
Rejestracja: 02 gru 2016, 21:40
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: TOMEK87 »

Hej Michał. Ja fundamenty robiłem mniej wiecej na twój 2 wzór. Nie robiliśmy stopy. Normalny zbrojony fundament zalewany do wysokości podłoża . Do tego dwie szychty bloczków betonowych. Środek zasypany oczywiście nie ziemią a pospółką z kamieniołomu z Lipowicy. W tym roku odkopie fundamenty i ocieple styrodurem. Po zakończeniu budowy jedną szychte bloczków betonowych zasypie ziemią i o tyle dźwigne obejście domu. Nie wiem który wzór jest wydajniejszy, ale ten jest na pewno tańszy i szybszy w wykonaniu. Ilu fachowców tyle teorii. :D
Lukas
Majsterkowicz
Posty: 34
Rejestracja: 23 lut 2016, 01:48
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: Lukas »

Projekt odebrany, tak więc czas na papierkową robotę i poważniejsze decyzje. Budowa Śląsk.
Po wstępnej konsultacji koszt budowy SSO z dachem to okolice 60k wydaje mi się że to dość sporo jak za ten domek. Fachowcy oczywiście twierdzą, że to i tak tanio.
Również u nas padła informacja o budowie fundamentów na wzór nr2 "praktyczny" opisany przez Michała. Też nas zastanawia to rozwiązanie. Dziś to padło podczas rozmowy z robotnikami.
Dodatkowo zalecenie ze względu na niższy koszt zmiana stropu na gęsto-żebrowy oraz blacho-dachówka na dach. Co do stropu to wielka niewiadoma bo potrzeba dużo przeprojektować.
Jeszcze jedno zalecenie ytonga i odradzanie pustaka - również niższy koszt.
Co o powyższym myślicie?
michal.zel
Domator
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2016, 22:48
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: michal.zel »

Lukas, u mnie bardzo podobne zalecenia.

Strop robimy "lany", ceramikę zastępujemy solbetem, dachówkę blachą.

Tylko te fundamenty mi nie dają spokoju...

Jakie zmiany wprowadzałeś w projekcie?
jutro podliczę wycenę SSO i podam. Póki co to zgadzałem się na wyceny poszczególnych etapów i prac. U mnie też prace zienne troche kosztów wygenerują.
michal.zel
Domator
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2016, 22:48
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: michal.zel »

Tomek, dzięki za informacje. Metody u nas, niemal po sąsiedzku, zbliżone:-)

Konsultowałem te fundamenty z gościem, który domy stawiał w jeszcze bardziej "pochyłym" terenie i mówi, żeby się nie obawiać. Dobrze zazbroić, głęboko wykopać i będzie w porządku.

Póki co walczymy z papierami i czekamy na wiosnę.
Awatar użytkownika
femstudio
Domator
Posty: 152
Rejestracja: 13 lis 2014, 19:25
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: femstudio »

Taka ciekawostka odnośnie wyceny instalacji wod-kanal oraz c.o. Radek miał 23ooo brutto robotę plus materiały, mi natomiast za całą instalację hydraulicy wyceniają na 35000 zł. czy możliwe, że u nas w lubelskim takie ceny wygórowane?
Radku daj namiary na twojego hydraulika, to może i mi zrobi, bo po opłaceniu hotelu i wyżywienia, jeszcze mi zostanie, a on dobrze zarobi hehe :)
radek
Domator
Posty: 171
Rejestracja: 14 maja 2014, 20:02
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: radek »

Cześć. :)
Femstudio napisz proszę co obejmował kosztorys, o którym pisałeś. W moim przypadku kosztorys, jaki podałem obejmował tylko wewnętrzną instalację wod-kan. Za zewnętrzną część instalacji (wraz z szambem) płaciłem osobno, więc może stąd te różnice. Oczywiście jeśli faktycznie jesteś zainteresowany, to prześlę dane hydraulika na priv. ;) Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
femstudio
Domator
Posty: 152
Rejestracja: 13 lis 2014, 19:25
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: femstudio »

Drogi Radku, z pewnością poproszę o namiary na hydraulika, .
Jak pisze hydraulik
"wyceniłem całą instalację wod-kan,co,oraz ogrzewanie podłogowe,montaż grzejników oraz całe kotłowni kwota to ok 33 000 tys.-35 000 tys.Instalacji wod-kan co,podłogówka zostanie wykonana w systemie Uponor, grzejniki kermi ,piec sas lub hizetechnika-(bardzo dobre kotły pierwsza liga) kotłownie zmontujemy z kształtek stalowych , rozdzielimy obiegi grzewcze. pompy energooszczędne "
podłogówka u mnie będzie w kuchni, salonie, łazienkach, garderobie, wiatrołapie.
grzejniki w pokoju na dole, sypialniach na górze, drabinkowy w łazienkach oraz dwa w pralni, jeden dodatkowo na klatce.
Ma jeszcze jeden hydraulik dać znać i ciekawi mnie jak on wyceni.
radek
Domator
Posty: 171
Rejestracja: 14 maja 2014, 20:02
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: radek »

Cześć. :)
Zgodnie z ustaleniami, namiary na hydraulika wysłałem Ci na priv. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 117 gości