Projekt domu - As III G NF40

Porozmawiajmy na temat projektów. Dedykowane wątki dla każdego projektu Domowych Klimatów.
radek
Domator
Posty: 171
Rejestracja: 14 maja 2014, 20:02
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: radek »

Dokładnie tak Femstudio. :) W naszym Asiku rozdzielacz do podłogówki zamontowaliśmy w pralni, która została przekształcona w suszarnię.
vanmaniek1
Domator
Posty: 33
Rejestracja: 22 lut 2015, 13:36
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: vanmaniek1 »

Witam wszystkich ponownie!

Dawno mnie nie było gdyż zupełnie pochłonęła mnie przeprowadzka...heh..wygląda na to, że wraz z żoną i dzieciakami jesteśmy pierwszymi mieszkańcami Asa... :) ... Wprowadziliśmy się 13 lutego. Choć jeszcze nie wszystko dopięte jest na ostatni guzik, to jednak zdecydowanie można można już całkiem komfortowo mieszkać. Wstawiam fotki wnętrza:

Kuchnia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdecydowaliśmy się na kuchnię otwartą z szerokim półwyspem, co również zwiększa powierzchnię szafek, ponieważ mamy trzy pojemne szafki od strony salonu, gdzie umieściliśmy szklanki, zastawy, filiżanki, kieliszki itp. Uważam, że duże narożne okno w kuchni to jeden z najfajniejszych elementów Asa, zatem jestem jak najbardziej za jego pozostawieniem. Sprawdziłem w praktyce, iż rezygnacja z szafek górnych nie jest bardzo problemowa, ponieważ jest mnóstwo miejsca w szafkach dolnych i spiżarni. W kuchni będą jeszcze zamontowane półki na ścianie od strony okna (cóż Radku, stolarze zawalili terminy nie tylko u Ciebie.. :) ), gdzie będzie można ustawić kubki do kawy czy też przyprawy. Co do powiększenia spiżarni, to kwestia indywidualna, gdyż wnękę od strony wiatrołapu zakryliśmy drzwiami i wykorzystaliśmy jako poręczny schowek np. na odkurzacz:


Obrazek

Obrazek

Przesyłam jeszcze zdjęcia schodów ze spocznikiem:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i jeszcze salon:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ponadto, chciałbym raz jeszcze poruszyć temat rekuperatora. Na początku byłem przeciwny, jednak w końcu zdecydowałem się na tą inwestycję i naprawdę nie żałuję. Rekuperator zdał egzamin w 100%. Po pierwsze nie pocą się okna jak w nowych domach z wentylacją grawitacyjną. Po drugie rekuperator świetnie zatrzymuje ciepło w domu nawet przez 12h po wyłączeniu ogrzewania. Co więcej, jeśli ktoś zdecyduje się na kominek, rekuperator na pewno się przyda, gdyż posiada funkcję, która nie pozwala na cofnięcie się dymu do pomieszczenia podczas dorzucania drewna.

Resztę fotek prześlę gdy pomieszczenia będą gotowe w 100%

Pozdrawiam forumowiczów i zespół Domowych Klimatów

Piotr
Ostatnio zmieniony 22 lut 2016, 11:04 przez vanmaniek1, łącznie zmieniany 1 raz.
radek
Domator
Posty: 171
Rejestracja: 14 maja 2014, 20:02
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: radek »

Witam. :)
Gratuluję Piotrze! Domek prezentuje się świetnie! Naprawdę przyjemnie jest popatrzeć na zdjęcia wykończonego i zamieszkałego Asa. :D Z niecierpliwością czekam na fotki pozostałych pomieszczeń, aby móc podziwiać Wasz domek w pełnej krasie. :D My też nie możemy się już doczekać przeprowadzki, ale że względu na bezpieczeństwo dzieci, nie wprowadzimy się zanim schody nie będą gotowe. Mam pytanie dotyczące podłogi w salonie oraz w korytarzu na piętrze. Położyłeś panele, czy płytki ceramiczne?
P.S. Jeśli chodzi o wentylację mechaniczną to jednak pozostanę przy własnym zdaniu. Uważam, że nie jest to zły wybór, pod warunkiem, że ma się na to pieniądze. Przy aktualnych cenach koszty są zbyt wysokie w stosunku do korzyści. U nas wentylacja grawitacyjna działa bardzo dobrze i nigdy nie było problemów z "pocącymi" się oknami, a budynek po wyłączeniu ogrzewania również utrzymuje temperaturę na zbliżonym poziomie. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczymy, na stałą zabudowę, ale jak już kiedyś pisałem każdy inwestor ma różne gusta i potrzeby. :) Pozdrawiam.
vanmaniek1
Domator
Posty: 33
Rejestracja: 22 lut 2015, 13:36
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: vanmaniek1 »

Witam,
Tobie Radku również życzymy rychłego ukończenia domu i błyskawicznej przeprowadzki. U nas stolarze dziś skończyli prace :D , pozostał jeszcze szklarz, tapicer i parę szczegółów do dokończenia :roll: . Mieszka się naprawdę super i muszę przyznać, iż początkowe wrażenie, że As jest mało przestronny było rzeczywiście złudne. Wnętrze jest duże i komfortowe, nawet najmniejszy pokój na górze jest wystarczających rozmiarów. Jeśli chodzi o podłogę w salonie i korytarzu górnym, to jest to gres drewnopodobny, który fajnie się nagrzewa przy podłogówce. Co do rozdzielnicy c.o., to my umieściliśmy ją w pomieszczeniu gospodarczym, oszczędzając tym samym miejsce w pralni czy łazience.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie ;)
Piotr
radek
Domator
Posty: 171
Rejestracja: 14 maja 2014, 20:02
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: radek »

Witaj Piotrze. :)
Dziękuję za odpowiedź dotyczącą podłogi w salonie oraz górnym korytarzu. Zwróciłem na to uwagę, gdyż zastosowałem dokładnie takie samo rozwiązanie u siebie, tylko kolor płytek jest trochę inny. :)
Pisałeś Piotrze, że zamontowałeś rozdzielacz do podłogówki w pomieszczeniu gospodarczym, żeby nie zajmował miejsca w łazience lub pralni. W związku z tym mam pytanie: gdzie dokładnie go umiejscowiliście? Pytam bo nie wiem, o które pomieszczenie Ci chodzi. Aha, mam jeszcze jedno pytanie, czy do centralnego ogrzewania masz tylko jeden rozdzielacz? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
femstudio
Domator
Posty: 152
Rejestracja: 13 lis 2014, 19:25
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: femstudio »

witam. a ja mam pytanie do architektów Jakubie czy jest możliwość przekalkulowania więźby? czy będziecie to robić. Pytam, bo będę niedługo zamawiał.
john21wall
Żółtodziób
Posty: 2
Rejestracja: 23 lut 2016, 11:25
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: john21wall »

Fajnie tu piszecie, z kilku z waszych rad na pewno skorzystam.
Awatar użytkownika
jakubc
Moderator
Posty: 362
Rejestracja: 17 paź 2014, 09:26
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: jakubc »

femstudio pisze:Do jakubc Jeśli chodzi o zmiany to podrzucam rzut parteru, według którego buduje, właśnie większość z tych zmian tam zostało uwidocznionych. Jakby ktoś chciał to schemat stropu teriva w końcu mam i mogę wysłać.
Hmm, ciekawe to wygląda z tą Terivą. Widzę, że sporo jednak wypełniaczy żelbetowych. Daj proszę znać, jeżeli pojawią się problemy wykonawcze (z tego co pamiętam, planujesz wykonać strop nakładem własnej pracy)
Dodam, że właśnie w podobny sposób rozwiązany został u nas problem usunięcia słupka np. w Asie VII (przy stropie żelbetowym).
Usuniecie słupa-super sprawa, powiększa optycznie salon, usuniecie słupa przy wyjściu na taras umożliwia zamontowanie drzwi przesuwnych otwieranych rozsunięciem na lewo i prawo i mamy piękne wyjście na taras.Mi marzą się właśnie takie na taras
Tu pełna zgoda.
czy jest możliwość przekalkulowania więźby? czy będziecie to robić. Pytam, bo będę niedługo zamawiał.
Wojtek100 pisze:Najfajniej by było gdybyście przekalkulowali więźbę i usunęli te słupy podpierające.
Zastanawiałem się chwilę, o których słupach mowa. Chodzi o te na tarasie, czy może o te na poddaszu?
Na poddaszu: możliwe byłoby zastosowanie więźby bez podparcia pośredniego, jednak nasz wybór padł na rozwiązanie które zaprezentowane zostało w projekcie.
Komentarz od Pracowni:
W rozwiązaniu bezsłupowym jętka nie może przekraczać długości 350 cm ze względu na możliwość wyboczenia, gdyż przenosi siły poziome. Usytuowanie takiej jętki na zał. przekroju. Tracimy jednak wówczas stryszek (a umieszczamy tam chociażby centralę wentylacyjną), a sufit trzeba podwieszać na długich wieszakach lub zwiększyć wysokość pomieszczeń na poddaszu. Zastosowany schemat płatwiowo kleszczowy powoduje przejęcie sił poziomych przez płatwie. Kleszcze w takim schemacie nie przenoszą sił poziomych i służą tylko zablokowaniu pławi pod krokwią. Można je zatem stosować nawet w co trzecim wiązarze (u nas jest na każdej parze krokwi ze względu na strych).
W razie czego - można wykonać oczywiście według przekroju, który załączam. Kwestia wyboru coś za coś :)
Przekrój pdf.jpg
przekrój w PDF

Z kolei usunięcie słupa z tyłu jest możliwe tylko przy usunięciu zadaszenia nad tarasem. Inaczej byłoby to hmm... konstrukcyjnie karkołomne ^^ Oczywiście wszystko możliwe, ale należy wziąć poprawkę na fakt, że to domek katalogowy :) Ten wysięg dachu przy standardowej konstrukcji wymaga już podparcia. Ewentualnie możliwe byłoby stworzenie zastrzałów zamiast słupów, jest to jednak rozwiązanie mniej pewne, poza tym trzeba by przebić się dość dużą ilością drewna przez izolację, co nie najlepiej służy ogólnym parametrom izolacyjnym i użytkowym ściany.
Pozdrowienia od zespołu DK :) - Jakub
DISCLAIMER: Prezentowane na forum opinie są indywidualnymi opiniami postującego. Oficjalne stanowisko Domowych Klimatów może być inne!
Awatar użytkownika
jakubc
Moderator
Posty: 362
Rejestracja: 17 paź 2014, 09:26
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: jakubc »

radek pisze:Witam. :)
Jeśli chodzi o okno w kuchni to moim zdaniem nie wprowadzałbym większych zmian. Faktycznie widok jest o wiele bardziej ciekawszy (dla nas ma to duże znaczenie bo dzięki temu mamy widok na przyszłą furtkę oraz bramę), a poza tym wieczorem bardzo ładnie doświetla kuchnię od strony zachodniej. Problem ze znalezieniem większej ilości miejsca na szafki można rozwiązać pomniejszając okno od strony północnej oraz wstawiając ściankę działową od strony salonu.
Faktycznie, większość ludzi rozplanowując swój budynek potrafi wygospodarować miejsce na szafki nawet w stosunkowo niedużej kuchni (spiżarnia w Asie tez nie utrudnia sprawy). Rozważaliśmy usunięcie okna z narożnika również dlatego, że wielu inwestorów ostatecznie i tak unika tego rozwiązania (często powołując się na opinię majstra). Miło widzieć, że i technologia i informacja zwrotna od inwestorów ulegają ewolucji ^^
Słup w salonie jest jak najbardziej do usunięcia, natomiast ten przed wejściem zupełnie mi nie przeszkadza. Moim zdaniem ozdabia budynek i dodaje mu uroku.
No właśnie. Tu z kolei zachodzi ta wątpliwość, że bez słupa może wyjść taniej (nie jest to znowu takie oczywiste i nie mówimy o dużych kwotach). + jeśli już tworzyć wersję alternatywną - to być może warto pokazać nową możliwość?
Co do nazwy to nie wprowadzałbym zupełnie nowej, ale pozostawiłbym starą z dodatkiem jakiegoś wyróźnika (np. AS III G BIS).
I tak by zapewne się stało :) As jest już dosyć rozbudowaną linią i szkoda byłoby ją przesadnie zagmatwać.
likwidacja ścianki działowej w górnej łazience. Moim zdaniem niepotrzebnie ją pomniejsza, a ściana kolankowa jest na tyle wysoka, że bez problemu można wstawić wannę, albo szafki.
Nie podwyższałeś może ścianki kolankowej? Tę wypowiedź można by oprawić, bo wątpliwości w tej kwestii ma chyba co drugi budujący. Niektóre rzeczy widać dopiero po wybudowaniu :D
Pozdrowienia od zespołu DK :) - Jakub
DISCLAIMER: Prezentowane na forum opinie są indywidualnymi opiniami postującego. Oficjalne stanowisko Domowych Klimatów może być inne!
radek
Domator
Posty: 171
Rejestracja: 14 maja 2014, 20:02
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: radek »

Witaj Kubo. :)
Dziękuję za szybkie i wyczerpujące odpowiedzi odnoszące się do naszych (forumowiczów) sugestii i przemyśleń. Cieszę się, że nie odstawiliście starszych projektów na półkę i dalej próbujecieje je udoskonalać. Tym bardziej jest nam miło, że chcecie to robić wspólnie z nami. :D Odpowiadając na Twoje pytanie odnośnie ścianki kolankowej, to jest ona podniesiona o pół porothermu, czyli jakieś 12 cm. U nas górna łazienka jest już gotowa i wysokość ścianki kolankowej wynosi 125 cm. Wysokość ta (przy moim wzroście 185 cm) w zupełności wystarcza, aby wygodnie korzystać z wanny. :) Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 121 gości