Projekt domu - Dom na stoku NF40

Porozmawiajmy na temat projektów. Dedykowane wątki dla każdego projektu Domowych Klimatów.
drza
Żółtodziób
Posty: 18
Rejestracja: 17 lut 2016, 14:53
Kontakt:

Re: Projekt domu - Dom na stoku NF40

Post autor: drza »

Super, kolejna osoba ma już stan surowy :) Trochę mnie przestraszyłeś z tym dachem, możesz coś więcej napisać co poprawić w konstrukcji dachu? Ja zamiast jednej lukarny wstawiam okno dachowe.
Robiłeś wentylację mechaniczną czy grawitacyjną? Ja będę robił grawitacyjną i muszę wykombinować jak wyprowadzić kominki wentylacyjne.
Jaki strop robiłeś? Teriva czy lany? Ja będę robił Terive bo tak mi podpowiada kierownik i wykonawca.
Widziałem, że ściany parteru masz z Silki 24, ja myślę o Ytongu 24 i na to styropian 20cm. Będę montował pompę ciepła powietrze-woda do ogrzewania domu i dlatego muszę mieć dobrze ocieplony dom.
Okna na parterze też zmniejszyłem podobnie do Ciebie.
Wysokość piwnicy masz na 220 cm jak w projekcie czy więcej?
Jakieś jeszcze rady na start budowy? :)
Jak możesz to wrzuć zdjęcia z budowy.
kemotwsm
Domator
Posty: 14
Rejestracja: 27 lut 2015, 23:18
Kontakt:

Re: Projekt domu - Dom na stoku NF40

Post autor: kemotwsm »

Jeżeli chodzi o dach - murłata jest za krótka (kończy się ze ścianą - spr. z zestawienie więźby i porównaj z wymiarami budynku), oraz spr. kleszcze w zestawieniu masz 12 szt. moim zdaniem powinno być 18 (pozostaje duża dziura w konstrukcji).
Strop robiłem lany - opcji było dużo nawet żerańskie - ale polecam lany to jest naprawdę solidny strop - teriwa fajny ale dla wykonawcy.
Druga fajna sprawa to zostaw sobie dziurę pod schodami fajne duże pomieszczenie (ta dziura ma być prawie od ław i zrób sobie wejście od wewnątrz (moja opcja lub na zewnątrz). Piwnica jak w projekcie. Z silki mam każdą ścianę nawet działowe (jedyna taka budowa w mieście) ocieplenia daję 25 cm (tak jest w projekcie) też myślałem ze jest 20 uświadomił mnie geodeta.
Schody są naprawdę duże - wysokie i szerokie.
Projekt jest mało czytelny i zawiera kilka błędów (rysunki pokazują rekuperator w piwnicy, a w opisie jest na strychu - błędów jest więcej ale już nie pamiętam.
Z projektem trzeba się zapoznać i czytać oglądać codziennie i opis i rysunki. Wiele wymiarów jest na innych rysunkach.
Od dzisiaj mam robione tynki - gipsowe poddasze i parter cementowo wapienne w piwnicy.
Uwaga na piony kanalizacyjne ten w kotłowni to porażka (mam zgodnie z projektem i mam problem) pion wychodzi na ścianie w salonie trzeba go przesunąć.
Postaram się przesłać zdjęcia. Powodzenia
Awatar użytkownika
jakubc
Moderator
Posty: 362
Rejestracja: 17 paź 2014, 09:26
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Projekt domu - Dom na stoku NF40

Post autor: jakubc »

kemotwsm pisze:Jeżeli chodzi o dach - murłata jest za krótka (kończy się ze ścianą - spr. z zestawienie więźby i porównaj z wymiarami budynku), oraz spr. kleszcze w zestawieniu masz 12 szt. moim zdaniem powinno być 18 (pozostaje duża dziura w konstrukcji).
Strop robiłem lany - opcji było dużo nawet żerańskie - ale polecam lany to jest naprawdę solidny strop - teriwa fajny ale dla wykonawcy.
Druga fajna sprawa to zostaw sobie dziurę pod schodami fajne duże pomieszczenie (ta dziura ma być prawie od ław i zrób sobie wejście od wewnątrz (moja opcja lub na zewnątrz). Piwnica jak w projekcie. Z silki mam każdą ścianę nawet działowe (jedyna taka budowa w mieście) ocieplenia daję 25 cm (tak jest w projekcie) też myślałem ze jest 20 uświadomił mnie geodeta.
Schody są naprawdę duże - wysokie i szerokie.
Projekt jest mało czytelny i zawiera kilka błędów (rysunki pokazują rekuperator w piwnicy, a w opisie jest na strychu - błędów jest więcej ale już nie pamiętam.
Z projektem trzeba się zapoznać i czytać oglądać codziennie i opis i rysunki. Wiele wymiarów jest na innych rysunkach.
Od dzisiaj mam robione tynki - gipsowe poddasze i parter cementowo wapienne w piwnicy.
Uwaga na piony kanalizacyjne ten w kotłowni to porażka (mam zgodnie z projektem i mam problem) pion wychodzi na ścianie w salonie trzeba go przesunąć.
Postaram się przesłać zdjęcia. Powodzenia
Sprawdziliśmy projekt w Pracowni i w kilku punktach musimy przyznać Panu rację. Murłata przez pomyłkę faktycznie jest za krótka no i lokalizacja rekuperatora w opisie sanitarników nie zgadza się z lokalizacją w projekcie.
Nie mogę jednak zgodzić się z innymi punktami - więźba wykreślona została na podst. obliczeń konstruktorskich, więc tu nie ma szerokiego pola do dyskusji :)
Pion na wszystkich rysunkach wychodzi przy samej ścianie - oczywiście można powiedzieć, że jest on na środku ściany budynku, jednak według architekta jest to optymalna lokalizacja - zważając na to, że pion i tak musiałby się pojawić.
"Projekt jest mało czytelny" - zestawiając z dalszym "Wiele wymiarów jest na innych rysunkach. " - tutaj potrzebowalibyśmy więcej informacji. Mogę jedynie spekulować, że problem wynika z konwencji - generalnie na rysunkach powtarza się tak mało wymiarów, jak to możliwe, gdyż nawet przy współczesnych technologiach kreślenia w 3D każdy zbędny wymiar to zwiększone prawdopodobieństwo popełnienia błędu, zwłaszcza przy wprowadzaniu zmian na późniejszych etapach projektowania. Generalnie temat rzeka, ale jeżeli jakieś konkretne rzeczy są nieczytelne - chętnie wesprzemy inwestorów w dochodzeniu prawidłowych informacji.
Pisze Pan o innych błędach w dokumentacji - mamy nadzieję, że nie są one poważne i będziemy wdzięczni za informacje, które pomogą nam te błędy zidentyfikować oraz poprawić :)
Pozdrowienia od zespołu DK :) - Jakub
DISCLAIMER: Prezentowane na forum opinie są indywidualnymi opiniami postującego. Oficjalne stanowisko Domowych Klimatów może być inne!
kemotwsm
Domator
Posty: 14
Rejestracja: 27 lut 2015, 23:18
Kontakt:

Re: Projekt domu - Dom na stoku NF40

Post autor: kemotwsm »

Konstrukcja dachowa - jeżeli chodzi o kleszcze w zestawieniu jest 12 szt. moim zdaniem powinno być 18 ale nie chodziło mi o względy wytrzymałościowe tylko przyszłościowej zabudowy poddasza (pozostaje duża dziura w konstrukcji).
Proponuje w projekcie wykorzystać przestrzeń pod schodami wejściowymi. Co do tego pionu to faktycznie ciężko go umiejscowić ale środek ściany to nie najlepsze miejsce. Z prawej strony komin z lewej trochę daleko. Ale tak teraz patrze na projekt u mnie jest trochę inaczej do nie mam dwóch kominów tylko jeden ( nie będzie kominka) to może dlatego nie pasuje mi ten pion. Dlatego rozważam montaż tego pionu na zewnątrz w styropianie. :?:
Pod względem architektonicznym zastał zmieniony wiatrołap, wejście do piwnicy, taras i zamknięta kuchnia. Zmieniłem też schody wewnętrzne na schody z półpiętrem. Przedstawiam wizualizację mojego domu. Pozdrawiam :D
ObrazekObrazek

Obrazek
kemotwsm
Domator
Posty: 14
Rejestracja: 27 lut 2015, 23:18
Kontakt:

Re: Projekt domu - Dom na stoku NF40

Post autor: kemotwsm »

Mam jedno pytanie w zestawieniu więźby są dwie belki 120/120 długości 3,75 ja je zakupiłem ale nie zamontowałem ponieważ nie znalazłem ich na rysunku.
Awatar użytkownika
jakubc
Moderator
Posty: 362
Rejestracja: 17 paź 2014, 09:26
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Projekt domu - Dom na stoku NF40

Post autor: jakubc »

Dziękujemy za uwagi :)

W kwestii tych dwóch belek, których nie ma w projekcie - służą one do montażu schodów rozkładanych na strych oraz ułatwiają połączenie ew. podłogi na poddaszu (jak Pan sugeruje). Alternatywny sposób ułożenia podłogi jest oczywiście możliwy i bez nich. Przyznajemy się jednak do błędu - belki zostały zaplanowane, jednak mogą nie widnieć na Pana rzucie więźby :( Ten błąd został już poprawiony.

Jeżeli chodzi o umieszczenie kanału wentylacyjnego w styropianie - jeżeli po wyrzuceniu kominka brakuje miejsca, to poprowadzenie pionu w 25 cm izolacji powinno być akceptowalnym rozwiązaniem (byle ekipa budowlana dopilnowała, żeby nie powstały żadne mostki termiczne).
Pozdrowienia od zespołu DK :) - Jakub
DISCLAIMER: Prezentowane na forum opinie są indywidualnymi opiniami postującego. Oficjalne stanowisko Domowych Klimatów może być inne!
drza
Żółtodziób
Posty: 18
Rejestracja: 17 lut 2016, 14:53
Kontakt:

Re: Projekt domu - Dom na stoku NF40

Post autor: drza »

Bardzo cenne i przydatne informacje. Niedługo ruszam z budową i każdy szczegół się przyda :)
Grzegorz2525
Żółtodziób
Posty: 1
Rejestracja: 10 lip 2016, 21:14
Kontakt:

Re: Projekt domu - Dom na stoku NF40

Post autor: Grzegorz2525 »

Witam jakie są koszty rzeczywiste wylania fundamentów i dalszego stanu surowego? Dziękuję za każdą odpowiedź
kemotwsm
Domator
Posty: 14
Rejestracja: 27 lut 2015, 23:18
Kontakt:

Re: Projekt domu - Dom na stoku NF40

Post autor: kemotwsm »

Betonu na fundamenty wylałem 18 m3 po 250 co daje koszt 4500 zł. Roboty ziemne do chudziaka około 20 tys. :D Powodzenia
Domeron
Żółtodziób
Posty: 4
Rejestracja: 21 lip 2016, 09:55
Kontakt:

Re: Projekt domu - Dom na stoku NF40

Post autor: Domeron »

Bardzo zgrabny domek - wraz z żoną jesteśmy nim zauroczeni :)
Z wielkim zainteresowaniem przeczytaliśmy cały temat i zastanawiamy się nad jego budową. Warto? ;)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości