Projekt domu - Dom na stoku NF40

Porozmawiajmy na temat projektów. Dedykowane wątki dla każdego projektu Domowych Klimatów.
wojek8
Żółtodziób
Posty: 8
Rejestracja: 23 lut 2016, 19:47
Kontakt:

Re: Projekt domu - Dom na stoku NF40

Post autor: wojek8 »

schody zmieniłem dość prosto jest więcej schodów prostych a mniej zakręcanych. Im jest ich mniej tym są one szersze. w projekcie było tak że na samym zakręcie nie byłoby gdzie stopy postawić i trzeba by chodzić po "zewnętrznej" stronie schodów. Jutro będe na budowie i policze ile ich jest tak na prawde.

Na piwnice kupiłem zwykłe bloczki betonowe fundamentowe wymiar o ile dobrze pamiętam to 24/12/38 szerokość/wysokość/długość. Na samą piwnice kupiłem 1980szt. ale te 80 zostało więc zużycie wyszło 1900 około pozostałe poszły na schody te główne. Cena 2,2zl na paletach z HDS em, luzem 2,1zł. Z tych bloczków było budowane po wszystkich ławach czyli beczka, ściana oddzielająca garaż od reszty i jedna ściana w tym korytarzu i taki pierdzielnik mały jeszcze przy przedniej ścianie.

Działowe w piwnicy zrobiłem z siporeksa połówek i kupiłem ich 2 palety ale poszło może 1,5

Wysokość poddasza to też ciekawy temat bo szef ekipy na starcie stwierdził że normalnie robi się 4 szychty a w projekcie jest 5 i kazałem mu zrobić jak w projekcie bo tak naprawde nic to nie przeszkadza bo zawsze można dach wypuścic dalej i dom nie wydaje się taki duży wtedy. Natomiast teraz troche żałuje że tej kondygnacji co jest salon nie zrobiłem wyżej bo tam było 11 szycht i troche czyli jakieś 5cm i to podmurowali z cegły pełnej a można było zrobić 12 szycht. Dlaczego tak pisze?? Chodzi o to że salon z jadalnią to bardzo duża powierzchnia a im większa powierzchnia tym optycznie pomieszczenie wydaje się niższe i teraz jak dojdzie wylewka i ocieplenie to może to być troche za nisko. Po prostu jak się wchodzi to wrażenie jest takie że jest nisko a jest przeciez tak jak wszedzie ale takie głupie złudzenie się robi.

ocieplenia stropu nie robiłem na razie natomiast ocieplenie ścian zewnetrznych jest powalające bo jest tam 25cm tyle co ma cała ściana i tyle nie dam na pewno

A wentylacje jaką robisz?/
drza
Żółtodziób
Posty: 18
Rejestracja: 17 lut 2016, 14:53
Kontakt:

Re: Projekt domu - Dom na stoku NF40

Post autor: drza »

Ja robię wentylację grawitacyjna, czyli standardową. W projekcie jest mechaniczna bo to jest projekt nf40, według mnie bez sensu, szkoda kasy.
Dobrze że piszesz z tą kondygnacja na parterze, może faktycznie lepiej zrobić wyższą.
wojek8
Żółtodziób
Posty: 8
Rejestracja: 23 lut 2016, 19:47
Kontakt:

Re: Projekt domu - Dom na stoku NF40

Post autor: wojek8 »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
drza
Żółtodziób
Posty: 18
Rejestracja: 17 lut 2016, 14:53
Kontakt:

Re: Projekt domu - Dom na stoku NF40

Post autor: drza »

Dzięki za fotki. Teraz widzę, jak ten dom prezentuje się w realu i wydaje się być całkiem duży :) Jednak piwnica swoje robi ;) Zrobię sobie tak samo jak Ty okna na parterze, spokojnie wystarczy jak zostawię takie wymiary. Taras też wydaje się duży. U mnie będzie nad garażem i chcę dodatkowo w miejscu tarasu przedłużyć lekko strop o ok 1m. Teraz tylko dach i można zamykać ;)
Czekamy na relację z dalszych etapów i robót.
Pozdrawiam
drza
Żółtodziób
Posty: 18
Rejestracja: 17 lut 2016, 14:53
Kontakt:

Re: Projekt domu - Dom na stoku NF40

Post autor: drza »

Paweł jakie wybrałeś pokrycie dachu? Ja zastanawiam się nad dachówką ceramiczną lub cementową. Znajomy dekarz wybudował teraz sobie dom i ma cementową. Mówi, że tańsza od ceramicznej, a różnica w jakości niewielka.
Przestawiałeś jakieś ściany działowe? Ja rezygnuję z tych działówek w piwnicy i myślę nad poddaszem czy nie zrobić dwóch dużych pokoi.
Zastanawiam się cały czas dlaczego w tym projekcie okna na parterze są 235 cm, trochę dużo bo w standardzie jest 210 cm. I drzwi tak samo. Będziesz robił na 235 czy zmieniasz na 210? Ciekaw jestem ile kosztuje takie okno przesuwne jak u nas w salonie 240/235.
wojek8
Żółtodziób
Posty: 8
Rejestracja: 23 lut 2016, 19:47
Kontakt:

Re: Projekt domu - Dom na stoku NF40

Post autor: wojek8 »

na dach wybrałem blachodachówke z kilku powodów. Pierwszy to koszt nie bede ukrywał że to budowanie mnie troche spłukało i na dachówke moze mi deczko braknąć kasy, przy czym różnica w cenie między dachówką a dobrą blachą nie jest duża blacha w granicach 25-27zł m2 a dachówka to już od 35zł/m2 problem zaczyna się przy wykończeniach i dodatkach typu gasiory albo dachówki skrajne. Drugi powód to waga dachówki. z jednej strony ciężka to wiatr nie porwie ale konstrukcja domu na pewno bardziej cierpi jak się wrzuci kilka ton na dach. A tak poza tym wychodze z załozenia że dach to taki element domu który można zmienic kiedyś więc na tym można troche oszczedzić przy budowie, natomiast nie oszczedzałem na samej konstrukcji tzn. ilość stali betonu (dodatkowe lane skosy) bo tego się juz nie da zmienić. A ostatni powód to taki że przyglądałem się na dachy pokryte i blachodachówką i dachówka i ja tego na wykończonym dachu nie rozróżniam więc jakieś walory estetyczne też nie wchodzą w gre.

A tak jako ciekawostka to kupiłem drzewo na dach i dałem 3,5tys przy czym około 50m bieżących krokiew zostało mi z pasów więc to trzeba by doliczyć jeszcze do ceny 1m bieżący to koszt 7,5zł

blachodachówke w macie z wykonczeniami i rynnami wycenili mi na 9250zł w połysku 10750zł przy czym podbicia blacha drewnopodobna kolorystycznie mniej więcej tak jak na wizualizacji.

w piwnicy przesunąłem ścianke od kotłowni żeby była większa bo jak juz pisałem w projekcie jest piec gazowy a ja chce na paliwa stałe i nie ma miejsca na magazynowanie opału więc powiększyłem to pomieszczenie kosztem sąsiedniego.

reszta została jak w projekcie, na poddaszu tez zostawiłem bo mam 2 dzieci to kazde bedzie mialo swój pokój

okna zostawiłem tak jak w projekcie jesli chodzi o ceny to nic nie wiem lepiej sobie nie psuc humoru juz teraz:D
drza
Żółtodziób
Posty: 18
Rejestracja: 17 lut 2016, 14:53
Kontakt:

Re: Projekt domu - Dom na stoku NF40

Post autor: drza »

W sumie bardzo dobre podejście masz. Jaką dokładnie blacho-dachówkę kupujesz? Ja się waham, ale raczej zdecyduję się na jakąś tanią dachówkę ceramiczną np. Roben piemont lub monza. Cena przystępna, a zawsze to ceramika.
Będziesz miał dwie lukarny, a ja jedną więc u mnie powierzchnia dachu będzie troszkę mniejsza.
Dzisiaj będę rozmawiał z kolejnym wykonawcą. Muszę wytargować żeby zmieścić się za SSO bez dachu w kwocie 30 tys.

Jakie roboty powinny być ujęte w SSO? Z tego co wiem to humus, wykop, mury, stropy, schody. A jak jest z ułożeniem kanalizacji i np. ociepleniem piwnicy (ewentualny drenaż i folia)?

Co do okien to faktycznie nie ma co na razie się dołować :D
drza
Żółtodziób
Posty: 18
Rejestracja: 17 lut 2016, 14:53
Kontakt:

Re: Projekt domu - Dom na stoku NF40

Post autor: drza »

Wczoraj dostałem kolejną wycenę na SSO(z dachem) samą robociznę - 60 tys. Nie wiem jak oni to liczą skoro Paweł dał 25 tys. Coś mi tu nie pasuje. Wykonawca tłumaczył, że piwnica znacznie podraża robociznę, ale nie chce mi się wierzyć skoro inna firma robi piwnicę za 9 tys. Może celowo dają tak wysokie wyceny, żeby można było później negocjować, ale nie wiem jak zejść do tych 40 tys.
Paweł napisz jak to było u Ciebie, czy też miałeś pierwszą wycenę tak wysoką, a później negocjacje? Szkoda, że nie jestem z Twoich stron bo bym skorzystał z usług tej samej firmy :/
drza
Żółtodziób
Posty: 18
Rejestracja: 17 lut 2016, 14:53
Kontakt:

Re: Projekt domu - Dom na stoku NF40

Post autor: drza »

Po długich poszukiwaniach znalazłem ekipę, która mi wybuduje SSO. Wyszło trochę drogo, ale firma sprawdzona i pewna więc jestem spokojny.
Pozwolenie na budowę już mam, teraz załatwiam prąd i wiercę studnię. Zaczynam pod koniec czerwca lub na początku lipca.
Jeszcze nie podjąłem decyzji z jakich bloczków buduję. Myślę nad Ytongiem lub Porothermem. Ytong energo cieplejszy, ale też droższy. Szef firmy budującej mówi, że ma dom z Porothermu, ale teraz jakby budował to z Ytonga. U mnie będzie jeszcze ogrzewanie pompą ciepła powietrze-woda więc dom musi być ciepły żeby rachunki mnie nie zjadły.
Tak jak pisałem wcześniej zlikwidowałem wentylację mechaniczną i będzie grawitacyjna, chodzi głównie o koszty.
kemotwsm
Domator
Posty: 14
Rejestracja: 27 lut 2015, 23:18
Kontakt:

Re: Projekt domu - Dom na stoku NF40

Post autor: kemotwsm »

Witam serdecznie ja mam już stan surowy zamknięty. Wprowadziłem kilka zmian. 1. Zlikwidowałem okna balkonowe na ścianie szczytowej w salonie i jadalni.Pomniejszyłem okno w salonie do 240/150 . Zrezygnowałem z tarasu w budynku - automatycznie uzyskałem salon + jadalnia 40 m2. Kuchnia została zamknięta ściana L w stronę jadalni. Wiatrołap powiększono do belki stropowej. Wejście do piwnicy jest na przeciwko WC a nie z salonu. Wejście do garderoby z innego pokoju. Na dachu dachówka Creaton Optima. Proszę zwrócić uwagę na konstrukcję dachową ponieważ zawiera błędy. Z czego jestem dumny to z adaptacji przestrzeni pod schodami - prawie od ław - ma fajna spiżarnię. Idealne pomieszczenie na weki. Tel 665475222 Dom w woj . pomorskim zainteresowanych zapraszam :)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości