Projekt domu "Kaprys"

Porozmawiajmy na temat projektów. Dedykowane wątki dla każdego projektu Domowych Klimatów.
kjurk
Żółtodziób
Posty: 7
Rejestracja: 18 lis 2012, 16:00
Kontakt:

Re: Projekt Kaprys

Post autor: kjurk »

Zapomniałem się zapytać, Wy garaż przedłużacie??? Bo przedłużony rzeczywiście wygląda praktycznie. Nam chyba na to działka nie pozwoli bo długość działki to zaledwie 29,5m czyli od wjazdu mamy 7, z tylu od tarasu 6m jakbyśmy sobie wydłużyli garaż to z przodu byłoby również 6m
wadus
Domator
Posty: 60
Rejestracja: 19 gru 2012, 13:23
Kontakt:

Re: Projekt Kaprys

Post autor: wadus »

My budujemy sie w okolicach Torunia

Co do cen to jeszcze nie dzwonilem nie pytalem, ale duzo mi dala rozmowa z szefem mojej ekipy. Czlowiek w zeszlym roku robil 3 budowy na raz, a w tym roku ja bede jego druga budowa :). Napewno ma jako takie pojecie o cenach bo siedzi w tym na biezaca.

Piszesz o plycie? czy myslisz zrbic plyte fundamentowa? czy klasycznie lawy fundamentowe?
Wiesz juz mniejwiecej czy masz dobry teren na dzialace? Z tego co mi sie wydaje, na tej fazie duzo zalezy od tego czy bedziesz mial jakas wode w gruncie, jezeli tak bedzie trzeba zalewac to chudziakiem az przestanie pokazywac sie woda.


Nasza dzialka tez nie jest bardzo duza 26x35 m i wydluzac garazu nie bedziemy. Dom idealnie wchodzi na szerokosc po bokach zostanie dokladnie po 4 m, od drogi mamy odsunac dom o 6 m wiec ogrodu zostanie okolo 14-15m. Dlugo szsukalismy projektu parterowego (nie chcielismy schodow w domu) i wlasnie Kaprys najlepiej spelnil nasze oczekiwania.

Moze i zdecydowalibysmy sie na wydluzenie garazu ale musze to przemyslec i przedyskutowac z naszym czlowiekiem od adaptacji, wole ostroznie wprowadzac zmiany w projekcie aby pozniej to nie przelozylo sie na wieksze koszty niz planowalem. Takie 30-60 cm dluzszego garazu moze podniesc cene: (adaptacji, fundamentu, scian, stropu, wiezby, dachowki) co w sumie moze dac spora kwote, ktorej sie nie widzi na poczatku. Ktos moze poweidziec co to jest te 5-10 tys przy kwocie za caly dom ale dal mnie moga to byc np super kanapa w salonie, albo mozliwosc wyboru pozniej super oszczednych i trwalych okien do domu.

Tez bedzie mi zalezec na cieplym domu, wiec bede bardzo zwracal uwage na fundament, sciany, okna i strop. Tutaj wszystko musi byc conajmniej dobrej klasy.

Zona zajela sie adaptacja wnetrz (kuchnia, lazienka, salon itd.) i tez nie ma latwego zadania bo np. kuchnia moze byc zrobiona w wielu wariantach. Naszym priorytetem jest praktyczny rozklad aby pozniej nie denerwowac sie, ze cos jest zle usytuowane. Wiec albo robic spizarke albo nie, albo dac kuchenke tam gdzie jest teraz albo przeniesc ja na sciane z oknem itp.

Chcielibysmy w kuchni jakis kacik aby jesc sniadania kolacje, aby przysiasc i napic sie herbaty/kawy. Duzy stol w salonie bedzie bardzo reprezentacyjny :) (zonie spodobal sie moj pomysl na stol bilardowy z opcja biesiadna) Bedzie to bardzo silny akcent w salonie. Mam nadzieje, ze doda mu charakteru, taki srodek ciezkosci dla calej przestrzeni kucnia-jadalnia-salon.
Kacik jadalny w kuchni przyda sie po to aby nie robic wiecznego balaganu na stole jadalnym.

Kiedy planujesz zamawiac materialy? ponoc zima to najlepszy okres aby jeszcze zlapac nizsze ceny.

I na koniec my tez planujemy budowe na wiosne (maj-czerwiec) stan zero, potem czekamy az ekipa skonczy dach na pierwszej budowe i zrobia nam sciany-strop-dach czyli SSO lub SSZ tez na jesien.

Co do programu do wizualizacji, jak bedziesz potrzebowal jakiejs pomocy to pisz, podaj mi wymiary, a moge Ci to szybko wyrysowac. Jak znajde czas to chetnie pomoge , ot taki domorosly architekt ze mnie :)
wadus
Domator
Posty: 60
Rejestracja: 19 gru 2012, 13:23
Kontakt:

Re: Projekt Kaprys

Post autor: wadus »

Taka niescislosc jaka zauwazylem w projekcie:

W rzucie parteru wlaz jest zaznaczony blizej wejscia do lazienki
kaprys ORG.jpg
A tymczasem sprawdzajac rysunki techniczne stropu wlaz jest przewidziany w innym miejscu, ktory zaznaczylem zoltym kolorem
rzut1.jpg

(Przypuszczam, ze raczej nie wolno mi umieszczac na publicznym forum oryginalnych rzutow dlatego wszystkich uprzedzam, ze te wymiary i rysunki maja jakis tam margines bledu i sa tworzone w celach informacyjnych!)


Zaznaczylem tez na ogolnie dostpnym rzucie Kaprysa gdzie mniejwiecej moga stanac na stropie belki podtrzymujace dach.
zaznaczylem tez mniejwiecej gdzie leci belka pozioma (to ten czerwony prostakat) belka ta jest na wysokosci okolo 197 od plaszczyzny stropu (bez docieplenia). Czyli w obrebie tego prostokata stworzonego przez pozioma belki podtrzymujace wiezbie jest przestrzen gdzie mozna chodzic i nie przywalic glowa :) sama pow. podlogi na poddaszu oczywiscie moze byc znacznie wieksza niz obrys tego prostokatu tyle, ze przestrzen od podlogi do stropu dachu bedzie juz mniejsza niz 180 cm. Wszystko zalezy jak sie zrobi strop. Teriva bedzie grubszy. docieplenie 30 cm tez zabierze tej przestrzeni.

Co do planow uzyktowego poddasza, to primo: trzeba dobrze sie zastanowic nad schodami jezeli mialby byc w miejscu garderoby tam stoja 2 belki potrzymujace dach trzeba za wczasu uwzglednic zbrojenie aby nie oslabic stropu robiac w przyszlosci dziure na schody.

Secundo: jak wykonac strop? ma byc posadzka/panele/deski jak wykonac teraz ocieplenie poziome? itp. gdzie i jak powinny isc rury na instalacje wodne?

No coz, wykorzystac to poddasze na uzytkowe da sie na pewno ale trzeba juz duzo rzeczy przewidziec i zaprojektowac, troche bawienia sie z tym jest, ale moze juz wspolnie udaloby sie cos wymyslec?

Chcialbym moc jakos jednak wykorzystac to poddasze chocby na graciarnie, ale zeby to zrobic trzeba polozyc prowizoryczna podloge, jezeli trzymamy sie tego, ze ocieplamy welna nie mozemy polozyc podlogi bezposrednio na welnie trzeba zrobic specjalny szkielet cos jak tutaj:
docieplenie stropu.jpg
Zaleta tego rozwiazania jest to, ze mozna kiedys to rozebrac a welne uzyc do ocieplenia dachu.


Nie wiem czy steropianem tez mozna ocieplic strop i na nim bezposrednio polozyc np. plyty osb?
kjurk
Żółtodziób
Posty: 7
Rejestracja: 18 lis 2012, 16:00
Kontakt:

Re: Projekt Kaprys

Post autor: kjurk »

Cześć
Ostatnio miałem urwanie głowy więc nie pisałem z braku czasu, sorki.
Od początku dałeś tyle pytań z być może o czymś mogę zapomnieć ale postaram się;

My postawimy budynek na płycie fundamentowej, dlaczego? grunt mamy słabonośny tzn. wody gruntowe wysokie 140cm - 0,90cm - przez co podłoże czyli glina jest plastyczna i tu geolog wydal opinie na specjale projektowanych studniach, lecz jak poszedłem do projektanta to zalecił płytę. Koszt płyty pewnie będzie droższy lecz wyjścia raczej nie mam.

Materiały, bez znaczenia patrząc na gospodarkę śmie sadzić że pierwsze półrocze nie zapowiada sie ciekawe, więc materiały nie powinny zbytnio pójść do góry, ewentualnie do dołu. Uważam, że dobry czas na budowę, materiały będę kupował stopniowo wraz z posunięciem prac.
Wczoraj dałem projektantowi komplet dokumentów, dziś potwierdziłem ekipę więc myślę, że wiosną czyli w marcu powinna wejść ekipa, z tymże podobnie jak u Ciebie mają dwie budowy i jestem ta drugą, tam gdzieś juz mają stan zero i w tym roku maja pociągnąć do dachu, mały domek tak więc twierdzą że w kwietniu mogą zacząć na dobre u nas.
Myślę jeszcze nad grubością ściany, rozważam nad 48cm bez ocieplenie m2 ściany to 140zł nie jest mało, ale to pewnie wyjdzie w trakcie, dużo znam wyjdzie w po drodze.

Strop też o tym wszystkim myślałem i też się trochę popytałem i tak. W tej chwili planuje właz zrobić w garażu, a górę zamknąć całkowicie nie użyteczną kładąc wełnę, lub 2gie rozwiązanie od razu na strop (Użytkowy czyli tak mniej wiej jak zaznaczyłeś kolorem czerwonym) położyć ok 20cm styropianu + 7cm posadzki - te rozwiązanie pozwoliłoby ze strychu zrobić graciarnie, obudować to ściankami a dach nad ta powierzchnią wełna 30cm. Po za tym obrysem myślałbym ocieplić dach i strop wełna 30cm.. U mnie zostanie strop monolityczny( czyli cieńszy) i jak chciałbym tam gorę w przyszłości wykorzystać to pewnie przy tak solidnym ocieplaniu powierzchnia się mocno skurczy, dlatego tez myślałem o podniesieniu o jeden pustak ścianki kolankowej. Według projektu ścianka jest z wieńca i jednej warstwy. Czy tak zrobimy to jeszcze nie wiemy, dół jest jak dla nas wystarczają, oczywiście myślimy o tym robiąc nad garderoba inny strop. Znając życie i swoje finanse to gore na długi czas przykryję wełną i zamknę jako nieużyteczną.
Ściągnąłem ten program który proponowałeś, lecz nigdy z tym nie miałem do czynienia i tak bardziej intuicyjnie próbowałem coś wyrysować i sobie odpuściłem bo jest jak dla mnie zbyt skąp likowany. Jak bym Cie mógł prosić o naniesienie poniższych zmian to będę bardzo wdzięczny, nie potrafię sobie tego wyobrazić a taki rysunek znacznie mi pomoże.
1. Okno kuchenne 210x 150cm wyśrodkowane na ścianie frontowej tym samym brak okien spiżarka i pomieszczenie gospodarcze.
2. Okno salon lewe, 235 x 235 z rozszerzeniem w kierunku kuchni
3. Garderoba jak u Ciebie
4. Brak spiżarki
To tyle z takich przeróbek jak znajdziesz chwilkę to będę zobowiązany. Jak masz jakieś mniej ocenzurowane myśli to podsyłaj na meila; tam jestem częściej.. :lol:
antago1@vp.pl

Pozdrawiam
wadus
Domator
Posty: 60
Rejestracja: 19 gru 2012, 13:23
Kontakt:

Re: Projekt Kaprys

Post autor: wadus »

Widok z zewnatrz
k1.jpg

k2.jpg
Nie bardzo wiem jaki pomysl masz na "brak spizarki" ? chcesz otworzyc kuchnie calkowicie czy sotawic tam wneke ?



Ja rozmawialem juz z majstrem, ogladnal rysunki powiedzial, ze projekt wyglada ok,
Sciany sa w miare proste bez niepotrzebnie nawtykanych slupow zelbet. Ma mi zrobic wyliczenia ile potrzebuje materialu na stan zero wtedy zaczne dzwonic i pytac o ceny.
wadus
Domator
Posty: 60
Rejestracja: 19 gru 2012, 13:23
Kontakt:

Re: Projekt Kaprys

Post autor: wadus »

Dostalem wstepnie wykaz materialow na fundamenty:

Ciekawe czy jeszcze czegos brakuje?
ksozt fundamenty.jpg

Sprobuje jeszcze porozmawiac z architektem od adaptacji odnosnie moich zmian:
kaprys zmiany.jpg

I jeszcze taki pomysl na kominek dwustronny ( czyli taki komnek w scianie, ktorego plomienie widoczne byłyby i z salonu i z holu)

I tu jeszcze inna koncepcja na WC i garderobe. (mozna na tym etapie juz rozwazyc budowe schodow przy scianie z kominkiem bez rezygnacji z garderoby i WC). W miejscu starej garderoby mozna wstawic biurko i troche dodac przytulniejszego klimatu w korytarzu.
Kparys WC.jpg
kjurk
Żółtodziób
Posty: 7
Rejestracja: 18 lis 2012, 16:00
Kontakt:

Re: Projekt Kaprys

Post autor: kjurk »

Hej,
Dzięki wielkie za z obrazowanie tych okien w budynku, co do spiżarki to jeszcze myślimy bo myślimy o wyspie przy której można usiąść, stąd potrzebna jest większa kuchnia kosztem spiżarki, a w miejsce spiżarki myślimy zabudować do góry pojemnymi szafkami. Tak więc sie wszystko zmieści.
Co do wyceny ja wyliczyłem stan zero na 40000zł - 30000zł materiał + 10000zł robocizna. Z tym, że u nas będzie płyta fundamentowa, wykop na ok 60cm, ok 35cm ubitej pospółki, ok 20cm styropianu, płyta fundamentowa, izolacja przeciw wilgoci, ściany. Betonu Bedzie ok 50m3, stali ok 3000kg, styropianu ok 44m3

Nieźle wykombinowaliście przestawienie garderoby - pobada nam się :)
Co do Waszych zmian, czy decydujecie sie na wydłużenie garażu? Moim zdaniem zmiana dosyć istotna - ale praktyczna, ciekaw jestem na ile podniesie to koszt w budowie..
Zanieśliśmy juz wszystkie dokumenty do projektanta i cóż będziemy czekali na pozwolenie a w miedzy czasie juz szukam słupków i desek potrzebnych do wytyczenia budynku.
Czy zdecydowaliście się z czego będą ściany? Ja mam dylemat, chodzi mi po głowie ywong energo 48, z tym że cena mnie powala. W sumie ściany droższe o 12tyś które trzeba teraz wyłożyć, lecz plus to brak styropianu, którego nie jestem zwolennikiem, a tym samym kosztów z tym związanych.
wadus
Domator
Posty: 60
Rejestracja: 19 gru 2012, 13:23
Kontakt:

Re: Projekt Kaprys

Post autor: wadus »

No czesc ponownie,

A wiec na wstepie odpowiadam:

-Tak, zdecydowalismy sie wydluzyc graz okolo 70 cm jeszcze zobaczymy ile dokladnie bo to bedzie zalezyc od dachu i jaki odstep zrobi sie pomiedzy krokwiami moze bedzie trzeba wybrac np. 50 cm albo 100 cm wiec wtedy zobaczymy, ale wydluzac bedziemy.

Powod prozaiczny, drzwi do kotlowni nie otworzylyby sie jezeli trzymac sie przepisow, ze maja otwierac sie na zewnatrz, a w garazu stalyby jednoczesnie 2 auta.

Koszt?- i majster i architekt mowil, ze to trywialna zmiana w projekcie i tak naprawde to wcale nie bedzie duzo wiecej kosztowalo troche wiecej materialu pare pustakow, troche betonu, drutu z kilka krokwi wiecej. Wiadomo, ze to "troche" nie za darmo :) ale procentowo do materialow to bedzie znikoma ilosc. No mi sie wydaje ze to bedze z pare tys. zl za calosc (od fundamentu do dachowki), ale lepiej to wydac teraz niz pozniej meczyc sie ze zbyt plytkim garazem.

Dokumentacja juz skompletowana, teraz architekt bedzie wyliczal i nanosil zmiany. Pozwolenie powinnismy dostac marzec-kwiecien. Z budowa ruszymy koniec maja lub czerwiec. Nasz teren to tez glina, duzo bedzie zalezec czy woda po zimie splynie i slonce osuszy teren czy bedzie woda jezeli tak to czeka nas sypanie zwiru i utwardzanie terenu.

Co do scian: sczerze to ciagle nie jestem pewny, raczej nie wybiore scian jednowarstwowych. Moze jestem przewrazliwony ale wydaje mi sie, ze sciana 1W z latami narazona na silne mrozy i silne upaly (a w Polsce moze byc i -25 i +35) moze z czasem troche zmienic swoje parametry i wtedy co? bedzie trzeba ocieplac? zaczne dzwonic do kilku miejsc i sprobuje sie dowiedziec cen wybiore chyba to co bedzie najbardziej korzystne w stosunku cena do jakosci. Majster generalnie wolalby suporeks buduje sie szybko i ma w tym swietna wprawe, widzialem juz jeden dom, ktory budowal i zlego slowa nie moge powiedziec na temat jakosci spoin i rownosci scian.

Moj pomysl z kominkiem dwustronnym bedzie wymagal przesuniecia komina na scianie nosnej o jakies 50-80 cm. Architekt stwierdzil, ze dobrze by bylo aby komin nie stykal sie z slupem zelbetowym. Poza tym moja koncepcja kominka dwustronnego wymaga aby jednak ten komin byl przesuniety a wtedy kominek laczylby sie z nim bokiem.

No coz, zostaje czekac a przyjdzie wiosna obserwowac co sie dzieje pod gruntem jezeli woda bedzie sie pojawiac bedzie trzeba kombinowac jezeli nie robota ruszy z kopyta.
Tomek_CT
Żółtodziób
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2013, 09:55
Kontakt:

Re: Projekt Kaprys

Post autor: Tomek_CT »

Witam,

zamówiłem przed chwilą ten projekt i chciałbym dołączyć do dyskusji na temat budowy. Dom będę budował w okolicach Torunia, tj. w Zamku Bierzgłowskim. Chętnie spotkam się z osobą, która będzie budować ten dom w okolicy.
Obecnie jestem na etapie rozpoznania - przyłącze energetyczne, woda, ogrzewanie (oparte na pompie ciepła).
Mam też wstępnie wybraną firmę do budowy domu.
wadus
Domator
Posty: 60
Rejestracja: 19 gru 2012, 13:23
Kontakt:

Re: Projekt Kaprys

Post autor: wadus »

Tomek_CT pisze:Witam,

zamówiłem przed chwilą ten projekt i chciałbym dołączyć do dyskusji na temat budowy. Dom będę budował w okolicach Torunia, tj. w Zamku Bierzgłowskim. Chętnie spotkam się z osobą, która będzie budować ten dom w okolicy.
Obecnie jestem na etapie rozpoznania - przyłącze energetyczne, woda, ogrzewanie (oparte na pompie ciepła).
Mam też wstępnie wybraną firmę do budowy domu.
Witaj Tomku

Ale mila niespodzianka otóż my zona tez budujemy sie zaraz pod Toruniem (dokladnie Grębocin),

Nasz etap: wczoraj podpisalem wnioski i dzis architekt ma skladac juz kompletna dokumentacje do urzedu.

Co do ogrzewania i materialow jakie wybralem to sam jeszcze do konca nie zdecydowalem. Na razie projekt zlozony jest w wersji z ogrzewaniem gazowym, ktore napewno zmienie na ekogroszek albo pompe ciepla (o ile bedzie mnie stac), w tym wszystkim duzo bedzie zalezec od ceny materialow i moze nowej dodacji z NFOŚiGW (choc raczej na to nie licze - jakos jestem sceptykiem)

Jezeli chcialbys sie jakos skontatkowac to pisz na priva to podam Ci namiary do mnie.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 130 gości