Projekt domu "Kaprys"

Porozmawiajmy na temat projektów. Dedykowane wątki dla każdego projektu Domowych Klimatów.
kjurk
Żółtodziób
Posty: 7
Rejestracja: 18 lis 2012, 16:00
Kontakt:

Projekt domu "Kaprys"

Post autor: kjurk »

Przeniesiony z forum "Wymiana doświadczeń z budowy" [jakubc]

Witam,
Bardzo podoba nam sie projekt domku Kaprys, czy jest już ktoś na forum kto kupił a być może już ktoś buduję ten domek. Bardzo prosze o jakiekolwiek informacje dotyczace powyzszego projektu. Myślimy zacząc budowe wiosną 2013 w Olsztynie.
pozdrawiam
Kjurk
Obrazek
wadus
Domator
Posty: 60
Rejestracja: 19 gru 2012, 13:23
Kontakt:

Projekt Kaprys

Post autor: wadus »

Witam!

Nigdzie nie moglem znalezc watku o tym projekcie, a tak sie sklada, ze wlasnie z zona zakupilismy ten projekt.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych tym projektem na dzielenie sie swoimi uwagami.

Ze swojej strone postaram sie tez dodac kilka informacji odnosnie tego projektu i budowy.

A oto co chcialbym zmienic:
- kotlownia na paliwo stale
- spizarka troche wezsza aby zyskac miejsca w kuchni na szafki i blaty
- scianka garderoby troche przesunieta aby zlikwidowac "waskie gardlo"
Obrazek

Troche brakuje pomyslu jak wykorzystac salon, jest dosyc szeroki ponad 5m

Ogolnie zalety projektu:
- przyzwoity zadaszony taras
- zadaszone wejscie do domu
- garderoba
- sypialnia 16 m2
- 2 pokoje przyzwoity rozmiar ok 10 m2
- duza lazienka
- w brew pozorom nie az tak skomplikowany dach
- kuchnia ze spizarka
- przedsionek (po malej modyfikacji dosyc przestronny)
- komunikacja nie w formie długiego kiszkowatego korytarza tylko przestronna

minusy:
- ponad 300 m2 dachu
- wiezba wychodzi na to, ze trche pracochlonna
- jako parterowka duza powierzchnia stropu
- reszta wyjdzie w praniu...
admin
Administrator
Posty: 519
Rejestracja: 08 gru 2009, 15:27
Kontakt:

Projekt Kaprys

Post autor: admin »

Emil
Żółtodziób
Posty: 1
Rejestracja: 28 gru 2012, 20:50
Kontakt:

Re: Projekt Kaprys

Post autor: Emil »

Witam
Bardzo sie ciesze ze ktoś założył temat o tym właśnie projekcie który bardzo mi się podoba.
Jedyny problem jaki widze w tym projekcie to mała kotłownia (interesuje mnie piec na paliwo stałe) Chciałbym również zrobić jeden spory pokój na poddaszu ale to jeszcze kwestia finansowa oczywiście.

Waduś twój pomysł na kotłownie jest dobry ale czy mimo to nie jest ona za mała? czymś w końcu trzeba palić w tym piecu.

Co do twoich minusów projektu to moim zdaniem dom nie ma 80m kw żeby miał małą powierzchnie dachu i stropu. :)

Może orientujesz się jaki byłby szacowany koszt stanu surowego otwartego?
wadus
Domator
Posty: 60
Rejestracja: 19 gru 2012, 13:23
Kontakt:

Re: Projekt Kaprys

Post autor: wadus »

Witaj!

Ciesze sie, ze wkoncu sie ktos odezwal Kaprys to bardzo nowy projekt i malo informacji mozna o nim znalezc

Co do kotlowni:

Najważniejsze to dobre oszacowanie na zapotrzebowanie ciepła

pow. ok. 130 m2 w standardzie współczesnej technologii budownictwa tj. ściany ocieplone styropianem i dobre okna dają małe straty cieplne a co z tym idzie trzeba uważać aby nie przewymiarować pieca na ekogroszek.

Trochę sie dowiadywałem u producentów i dowiedziałem sie duzo ciekawych rzeczy:

- piec rzadko kiedy pracuje z maksymalna moca zazwyczaj musi dostarczyc okolo 5-8 kW ciepla
- w ostre zimy -20 do -30 stopni zapotrzebowanie moze byc wieksze ale ciagle nie az tak duze jezeli chcemy utrzymywac tylko temperature a nie wygrzewac zmarznietych morow.

wniosek:

Wystarczy piec 12 kW lub 15kW takie piece nie sa duze wymiary to okolo 95 cm x 110 cm liczac juz z czopuchem. czyli sprawa usytuowania w tak zaproponowanej przeze mnie kotlowni to raczej nie problem. co do skladu na opal 140x149 cm wystarczy na palete eko ukladajac pod sufit wejdzie z 2 t reszta z tylu garazu pod sciana. 3 tony na sezon powinny w zupelnosci wystarczyc na taki dom.

jezeli jednak kotlownia bylaby za mala zawsze mozna ja jeszcze powiekszyc o czesc holu ktory wydzielilem z starej kotlowni, my po prostu z zona chcielismy miec wiekszy wiatrolap a wneka po prawej stronie idelanie nadaje sien a szafe.


Zastanawiam sie tylko jeszcze czy drzwi 90 cm nie beda zbyt szerokie otwierac musza sie na zew. wiec moze byc problem jezeli wjedzie sie mniejszym samochodem wtedy skrzydlo drzwi moze zahaczać. mysle ze mozna dac 80 cm bedzie ciut wiecej miejsca przy otwartych drzwiach a dla pomieszczenia gospodarczego wiele to nie zmieni

W sumie nazywanie tego pomieszczenia kotlownia to zbyt duzo :) ale to jest moja wizja na pomieszczenie gdzie bedzie stal piec, wisial bojler 200 L i jest jeszcze miejsca na eko. oczywscie trzeba bedzie pilnowac porzadku bo inaczej faktycznie pomieszczenie bedzie zagracone ale za to garaz jest ciagle 2 stanowiskowy choc na jeden maly samochod wiec tam spokojnie mozna trzymac inne rzeczy.
kjurk
Żółtodziób
Posty: 7
Rejestracja: 18 lis 2012, 16:00
Kontakt:

Re: Projekt Kaprys

Post autor: kjurk »

Witam,
Również cieszę się że ktoś już ma ten projekt. Przed zakupem projektu dużo czasu spędziliśmy na forach w poszukiwaniu tego projektu i nic, strata czasu. Tak jak pisałeś jest zbyt nowym projektem i informacji brak.
Co do Waszych zmian to na pewno super pomysłem jest pomniejszenie garderoby bo tam faktycznie w przejściu miejsca mało też o tym myślimy. Kotłownia.. hmm na pierwszy rzut oka bardzo mi sie spodobało lecz po wnikliwym zapoznaniu sie z wymiarami to upatruje jeden duży minus - brak miejsca na autko a jak już to dość małe. Ale super pomysł i jeżeli Wam to pasuje to jak najbardziej popieram.
My jesteśmy na etapie załatwiania formalności urzędowych czyli warunki przyłączeniowe, jak już z tym sie uporamy to przyjdzie czas na zmiany. Zmiany praktycznie nieistotne, na pewno garderoba, przejście do garażu podobnie, wejście do kotłowni jak będzie na ekogroszek to od garażu, jak gaz to pozostanie bez zmian, okno w jadalni wyjściowe podobne do tarasowego - u nas to strona południowa.
Zastanawiamy się nad ogrzewaniem, rzeczywiście ekogroszku roczne spalanie powinno być ok 3 ton x 800 = 2400zł, gazu myślę że max 3500zł a wiadomo jakie są plusy - nad tym jeszcze myślimy.
Powoli zaczynam sie orientować jak chodzi o koszty budowy, buduję się w warmińsko - mazurskim i tak;
Robocizna to ok. 50.000zł. Stan surowy zamknięty wyliczyłem na 180000zł ( robocizna + materiały) ciekaw jestem jak u was to przeliczają? Budować myślę z cegły ytong 36,5 + 12 styropianu, fundamenty ocieplane z dwóch stron, w posadzce styropian min 20cm, strop ocieplony wełną 30cm. Chciałbym bardzo wybudować dom energooszczędny zobaczymy cz mi pozwolą środki na to.
Ostatnio wyczytałem, że od 2013 roku będą dofinansowania do domów pasywnych 50000zł, do energooszczędnych 30000zł
Poniżej link trzeba śledzić temat.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/nierucho ... pewne.html

Pozdrawiam
kjurk
wadus
Domator
Posty: 60
Rejestracja: 19 gru 2012, 13:23
Kontakt:

Re: Projekt Kaprys

Post autor: wadus »

Witaj kjurk!

W poprzednim poscie nie napisalem o ksztach, a wiem jak to wazne dla kazdego planujacego budowe :)

A wiec ja mam juz ekipe od fundamentow do stanu surowego otwartego
- fundament, sciany, strop, wiezba, polozenie dachowki 45 tys. zl

sciany suporeks na klej (szybko sie robi i malo mostkow termicznych)
dachowka cementowa Bras
sciany 15 cm styropian
strop 30 cm welna

wstepnie kierownik ekipy wycenil mi materialy do SSO na jakies 120 tys (ale robil to bez projektu w rece czyli "na oko") juz widze ze fundamenty sa niedoszacowane np. stali jest jej prawie 1 tona

Od razu mozna powiedzec ze 120 tys wystarczy jedynie jezeli kupic wszytkie materialy po super okazyjnych cenach jezeli przyjac sredniorynkowa cene materialow ja szacuje, ze koszt materialow to bedzie okolo 150 tys.

Najwiecej pociagnie kasy
- fundament i zbrojenie (duzo bedzie zalezec od gruntu, ja mam gline i dosyc plytko wody gruntowe :( wiec moze byc nie wesolo)
ale to bedzie loteria z lewej strony dzialki sasiad budowal sie i do 2 metrow nie mial wody z prawej inny sasiad wbil 2 lopaty i juz mial wode wiec nie wiadomo jak bedzie u mnie.
- strop Teriva
- i chyba najwiekszy koszt projektu dach (drzewo +/- 12 tys zl, dachowka 15 tys. zl., rynny, podbitka, deskowanie, kominy, wentylacja itd ???? ja tu bym dodal jeszcze z 10 -15 tys zl a wiec okolo 40 tys sam material)

Ale co by sie nie przerazac pozniej powinno byc z gorki (ocieplenie poziome welna, wypuszczenie troche kabli na strych i to wszystko i mozna skupic sie na wykanczaniu parteru)

suma sumarum mam nadzieje, ze SSZ uda mi sie zamknac w 200 tys wliczajac w to robocizne za 45 tys
Najwiecej bedzie zalezec od tego po jakiej cenie uda mi sie zdobyc materialy tu mozna zbic cene w sumie o 10-20 tys na calosci.


Co do dofinansowania czytalem duzo o nim na forum muratora i dalem sobie spokoj, trzeba osiagnac bardzo niski wspolczynnik zapotrzebowania na cieplo <50 kw/m2 i trzeba to udokumentowac. Biurokracja do n-tej potegi!, ale nie mowie nie wiec na razie czekam i jak przyjdzie czas sprobuje ale nie licze, ze uda mi sie cos wytargowac jak tak to bedzie mila niespodzianka ale plan finansowania budowy nie opieram na tej dotacji.

Na koniec kilka slow o kotlowni i garazu,
Na naszej dzialce nie ma gazu, dzialka jest mala 850 m2 wiec nie chce montowac tam butli z gazem. Jedyne wyjscie ekogroszek z automatyka sterowanie z laptopa poprzez internet moge robic nawet z pracy, pelny zasyp wystarczy nawet na tydzien a moze wiecej, im lepiej ocieple dom tym mniej eko zuzyje. miejsca wystarczy na skladowanie opalu.

Garaz: prawa strona wystarczy na dowolej wielkosci samochod osobowy, a lewa przeznaczona bedzie na maly samochod miejski takie auta maja do 3,7 m dlugosci wiec wystarczy. W chwili obecnej mamy tylko jeden samochod wiec prawdopodobnie lewa strona stanie sie malym magazynkiem co tez sie przyda w domu.

Skolei mozna zrobic miejsce na 2 duze auta wydluzajac garaz o 1 metr lub troche wiecej to nie jest az tak skomplikowane dla architekta my zrezygnowalismy z tego bo chcemy jak najmniej wchodzic w ogrod mamy tylko 15 m do granicy dzialki a tak zostaloby nam 14 m

==========================================================
A juz na zupelny koniec moze kilka slow na temat materialow:

5000 kg stali drutu fi do 14 mm ??? skad takie zapotrzebowanie ? ja rozumiem fundamety strop? ale jak zrobic Teriva to moze uda sie troche zaoszczedzic? sam fundamet przeliczony jest na tone zbrojenia.

Dlaczego mnie to tak dziwi? jest bardzo zblizony projekt z19 z innej projektowni, ktory juz budowali ludzie i na forach pisza ze poszlo im np. 2,5 t stali na calosc a dom po podlodze prawie taki sam jak Kaprys


Strop przewidzany byl monolit gestozebrowy, pewnie ze wzgledu na slupy podtrzymujace dach, ciekawe jak zmienie technologie stropu na terive czy nie bede musial i tak ladowac dodatkowych belek stropowych pod slupy drewniane co w sumie kosztowo wyjdzie tak samo jak monolit?

Raczej nie planuje poddasza uzytkowego ale z drugiej strony czy moznaby zostawic taka opcje? tj zrobic jakas zaslepiona dziure w stropie na przyszle schody? myslalem zeby zrobic to w miejscu garderoby moze np. za 30 lat moznaby zlikwidowac garderobe i zrobic solidne schody?
Ale z drugiej strony trzeba by pomyslec czy napewno bede to robil bo jezeli tak to czy ma byc lazienka na gorze? jezeli tak trzeba w stropie juz zatapiac rury na wode i instalacje.

Wiec moje zdecydowanie na poddasze uzytkowe jest raczej znikome jezeli nie zadne koszty sa jednak zbyt duze (schody, podlogi, ocieplenie, instalacje, okna)


U mnie oczywiscie tez zmiany:
-przesuniecie sciany garderoby za komin ten zabieg pozwala na zrobienie przeswitu o szerokosci 170 cm (latwiej bedzie wnosic meble i wyeliminowac efekt waskiego gardla

- moja rada zwróćcie uwage na kuchnie, zona jest pedantka i szybko zauwazyla ze bedzie brakowac miejsca na blaty i szafki, tymbardziej, ze mazy sie jej duze min 2 metrowej szerokosci okno nad zlewem. a wiec spizarke zmniejszam do szer. 100 cm i damy drzwi suwane. Zyskamy miejsce na stolik gdzie mozna bedzie szybko zjesc sniadanie/kolacje, rozlozyc zakupy itp.

- zastanawiam sie nad wlazem na strych w garazu? obawiam sie ze wlaz w korytarzu moze sie kurzyc i sypac wiec zostawic go bym zostawil ale zrobilbym jeszcze jeden w garazu aby miec dostep do swojej graciarni :)

- Salon - uwaga jest bardzo szeroki nie widac tego az tak na projekcie ale bylismy u znajomych ktorych salon mial szerokosc 4,4 m i wydawalo sie nam to duzo w Kparysie jest 5,4 m, a do kominka 4,8m. (w sumie da to fajny efekt przestrzeni ale pisze o tym bo trzeba juz za wczasu pomyslec czy to wam odpowiada)
kjurk
Żółtodziób
Posty: 7
Rejestracja: 18 lis 2012, 16:00
Kontakt:

Re: Projekt Kaprys

Post autor: kjurk »

hejka :lol:
Podobnie myślimy o przeróbkach o których jeszcze ni pisałem,
Strop chcemy nad garderobą zrobić drewniany by w przyszłości zrobić tam schody i wejście na górę,
Właz oczywiście w garażu, chociażby po to by zaczynając robić górę nie brudzić w mieszkaniu, pa za tym jeżeli teraz będzie nie użytkowe bo myślę tam rozłożyć wełnę to wchodzić tam nie będę, Koszt wpuszczenie teraz zaślepionych rur jest zdecydowanie niski w porównaniu do tego jaki może być później bałagan tak więc jak rozważacie choć w małym procencie taki wariant to sugerowałbym to zrobić.

Spiżarka my z niej rezygnujemy całkowicie kosztem większej kuchni, wolimy zrobić dużą szafę narożna i w niej zrobić spiżarkę,
Okna rezygnujemy wówczas z okna w spiżarce a w kuchni idzie zdecydowanie dużo większe,
Zastanawiamy sie gdzie wstawić pralkę i zrobić suszarnię być może w pomieszczeniu gospodarczym ale z tym ogrzewaniem jeszcze dużo wątpliwości, zauważyłem że większość którzy piszą że maja gaz piszą również o dogrzewaniu sie kominkiem zastanawia mnie dlaczego? Czy z oszczędzania czy raczej z niedogrzania gazem. Na pewno ogrzewanie ekogroszkiem wyjdzie dużo taniej lecz nie mamy gdzie trzymać tego paliwa, bo raczej miejsca w garażu będziemy potrzebować, a przedłużać garaż? hmm. dom może stracić urok który ma.

P.S. Dziś dostaliśmy kolejne wyceny robocizny, jedną na 43tyś druga na 70tyś spore mamy tu rozbieżności, wysyłam cały czas zapytania tak więc cały czas mam jakieś nowe, czasem dziwne odpowiedzi.

Stan SZ myślimy zamknąć w 170000zł, wiem brzmi to raczej pesymistycznie ale myślę że raczej to możliwe.

Czy robiliście może wycenę szczegółowa materiałów?
Kiedy ruszacie z budową i gdzie?
wadus
Domator
Posty: 60
Rejestracja: 19 gru 2012, 13:23
Kontakt:

Re: Projekt Kaprys

Post autor: wadus »

Co do wydłużenia garażu polecam program SketchUp, kiedys interesowalem sie troche grafika wiec dosyc szybko opanowalem ten program. Mam zwymiarowany model Kparysa 2D i 3D. Kilka ruchow myszka i masz juz wizualizacje zmian :)

Mam nadzieje, ze troche to pomoze w decyzji
dluzszy garaz.jpg
dluzszy garaz dach.jpg
dluzszy garaz dach2.jpg
dluzszy garaz dach3.jpg
Co do kominka to my chcemy go miec tylko ze wzgledu na walory estetyczne, nie chce sie bawic w zadne plaszcze wodne ani inne. Od ogrzewania jest kotlownia. Wazniejsze jest dobrze ocieplic ten dom aby cieplo nie uciekalo.
Wiosna i jesenia temp spadaja do kilku stopni wiec za chlodno aby nie grzac ale tez wole to robic z pieca w kotlowni, ktory bedzie chodzil z moca powiedzmy 3-4 kW. Tak jak wczesniej pisalem dobrze wiec dobrac odpowiednio maly piec aby nie mulic np. Zebiec 25 kW wtedy taki piec dlugo nie pozyje bo temperatura spalin bedzie niska i bedzie sie "pocic" a to oznacza szybka korozje elementow stalowych. Jezeli przyjda siarczyste mrozy wtedy przyda sie dobre ocieplenie i piec mniejszej mocy pracujacy z moca 10-15 kW bedzie mal bardzo wysoka sprawnosc a co sie z tym wiaze dobrze to bedzie sluzyc dla jego zywotnosci i spalanie na malym palniku bedzie bardziej ekonomiczne przy mocy bliskiej 100%

Co do ogrzewania gazem,musisz tez pomyslec jakie ogrzewanie chcesz zamontowac podlogowke ktora wymaga niskiej temp. wody do 30 stopni czy zwykle grzejniki scienne czy mix podlogowki i grzejnikow wszystko to wplywa na to jak mocny piec bedzie ci potrzebny. Dogrzewanie kominkiem wydaje mi sie ze ze w 80% przypadkach jest spowodowane czynnikiem ekonomicznym spalane duze ilosci paliwa gazu/ekogroszku w siarczyste zimi niweluje sie paleniem w kominku. Ludziom tez nie chce sie odpalac pieca w jesieni czy na wiosne jezeli temp sa tylko chlotdne a trzeba szybko dogrzac pomieszczenia. Pozatym znowu jezeli ktos bedzie mial zle dobrany piec takie leciutkie grzanie pieca zwlascza w przypadku ekogroszku bardzo zle sluza zywotnosci materialow.

SSZ za 170 tys brzmi pesymistycznie ? dlaczego ? ja uwazam, ze to bardzo przyzwoita kwota. Nie robilem jeszcze wycen w hurtowanich i skladach budowlanych. Czekam az spoktam sie z szefem ekipy budowlanej aby mi wyjasnil troche ile czego trzeba zamawiac bo ja sie na tym raczej slabo znam. wtedy zaczne dzwonic i pytac.

Z budowa zaczynamy na wiosne, ale ekipa bedzie ciagnac sciany i strop na innej budowie jak dojda do stropu przyjda do nas na fundamenty jak skoncza wracaja robic dach na pierwsza budowe i jak skoncza tam wracaja do nas na sciany, strop i dach wiec mam nadzieje, ze chociaz stan surowy otwarty zrobimy do konca lata 2013.
kjurk
Żółtodziób
Posty: 7
Rejestracja: 18 lis 2012, 16:00
Kontakt:

Re: Projekt Kaprys

Post autor: kjurk »

A gdzie się budujecie? My warmińsko - mazurskie Olsztyn - widać, że stawki mamy mamy podobnie być może blisko. Też myślimy zacząć na wiosnę, choć jeszcze nie mamy wszystkich warunków przyłączeniowych a zakończyć ssz na jesień. SSz 170 chciałbym by tyle wyszedł dając ciepły mur, dobrą izolację fundamentów, murów, stropu, dobre okna z żaluzjami etc. Budując wg projektu może by wyszedł taniej.

Wstępnie sobie tak to liczymy, ale to tak bardzie jak czujemy.
Płyta +ścianka fundamentowa, izolacja, żwir do zasypania, chudziak 35tys zł
Ściany + strop monolityczny 35tyś zł.
Dach min. 30 tyś zł.
Okna drzwi 25 tyś zł
Robocizna 45tyś zł.
Suma 170tyś zł, +/- 10tyś zł

Bardzo podoba mi się Twoja wizualizacja, nigdy nie miałem do czynienia z takimi programami spróbuje sie tam odnaleźć może sie uda dopasować i pokombinować różnego rodzaju rozwiązania. W razie czego poproszę kogoś o pomoc, super że takie programy istnieją.
A myślałeś nad grubością ścian, ewentualnie jaka chciałbyś uzyskać Ek na ogrzanie domu, ja jestem w 4 strefie więc wg projektu mam 96,4 i musze pogadać z projektantem jak i co zrobić by było 40, 50kw.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości