Projekt domu - As III G NF40

Porozmawiajmy na temat projektów. Dedykowane wątki dla każdego projektu Domowych Klimatów.
michal.zel
Domator
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2016, 22:48
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: michal.zel »

Witam,
zastanawiam się nad Asem III i budową w Krośnie (podkarpacie - znowu:) ).
Jestem pod wrażeniem Waszych budów - zazdroszczę postępu.

My planujemy zacząć na wiosnę. Mam kilka pytań / wątpliwości:
  • - czy nie będzie zbyt mało światła w pokojach na górze (tych z balkonikiem) - u Tomka87 widzę, że na obecnym etapie wygląda to OK, choć obawiam się tych drzwi, które były w projekcie

    - słabe doświetlenie pokoju (gabinetu na dole) - ale u nas byłby on w zacienionym kącie działki - Tomku, możesz zameścić zdjęcie rzutu albo jakiś rysunek, jak rozwiązałeś zamianę kotłowni z pokojem?

    - czy budować - jak w projekcie - z ceramiki czy dać się namówić na Solbet oraz czy wylewać strop nad poddaszem - znalazłem ekipę, która bardzo zachwala oba te rozwiązania
Czytam dalej forum:)
michal.zel
Domator
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2016, 22:48
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: michal.zel »

Radku,

przeglądnąłem całe forum i jestem pod olbrzymim wrażeniem Twojej budowy - od pustej działki do pięknych wnętrz i domu. Szacunek!

Ja czekam w tym momencie na WZ (mam obiecane zaraz po Nowym Roku) kupuję ASA (bez garażu) i ruszamy dalej. Mam plan (i nadzieję) na wiosnę - lato ruszyć z budową w Krośnie.

Jestem po konsultacjach z kilkoma ekipami i mam kilka myśli które chciałem na forum przedyskutować. Jestem ciekaw Waszych opinii:

1. Działka ma dojazd od południowego zachodu chcę więc: w miejsce wykuszu (u mnie południowy-wschód ) wstawić jedne duże drzwi tarasowe - 300 cm lub więcej,
zminimalizować przeszklenia w ścianie w salonie (u mnie północ) - coś jak u Radka albo w ogóle zastąpić to oknami na wys. 150 cm.

2. W kuchni chcę zlikwidować małe okienko, a duże przesunąć na środek ściany kuchennej - tak żeby uzyskać miejsce na wiszące szafki kuchenne (jestem tradycjonalistą :) )

3. Kotłownia - ono przenoszę na boczną ścianę i, pomimo, że dom będzie ogrzewany na gaz, chcę zrobić wejście z zewnątrz - też w ścianie szczytowej.

4. Poddasze - całość chciałbym podnieść o jeden bloczek - żeby uzyskać ścianę kolankową na wys 110-120 cm.

5. W pokojach, w których zaplanowano balkon, chciałbym zrobić większe przeszklenia a balkon zastąpić taką tylko "barierką balkonową" bezpośrednio przy ścianie.

6. Dach - namawiają mnie na lany strop (albo samą płytę, nad poddaszem albo na "skośną płytę") oraz blachę albo blachodachówkę. I sam nie wiem - z jednej strony tnę koszty, a z drugiej jednak "co dachówka, to dachówka" :)

Ogólnie - patrząc na forum - jestem pełen uznania, bo póki co, ogrom tego wszystkiego ilość potrzebnej wiedzy, żeby nie dać się zrobić w trąbę i żeby ten dom miał sens mnie przeraża:)

Czy ktoś w okolicach Krosna, Rzeszowa, Przemyśla stawia ASA?
Awatar użytkownika
femstudio
Domator
Posty: 152
Rejestracja: 13 lis 2014, 19:25
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: femstudio »

ad 1.-okno kombinuj wielokrotność 90cm, żeby lepiej było wykonać skrzydło drzwiowe szerokości 90cm

ad2. jak zlikwidujesz okno to według mnie kuchnia bardzo ci się zaciemni, miejsca na szafki wiszące jest naprawdę dużo.
ad 3. wejście dodatkowej jak najbardziej się przyda, okna bym nie przestawiał, żeby mieć większe pole manewru z piecem i zbiornikiem CWU od kolektorów.
ad4. ja tez podniosłem i zrobiło się naprawdę przestronnie
ad 5. jeśli mas wykusz, to balkon sam ci się zrobi, jeśli nie chcesz balkonu to pamiętaj żeby ocieplić i porządnie zaizolować daszek, który sobie tam zrobisz zamiast balkonu.
ad 6. co to znaczy " (albo samą płytę, nad poddaszem albo na "skośną płytę") " ? odnośnie pokrycia to juz twoja decyzja. jeśli chodzi o lany strop to pamiętaj, że to dodatkowy ciężar dla więźby.

w podkarpackim stawia Rafał w okolicach Biłgoraja oraz Tomek to odezwij się do nich, jak ja zaczynałem to najbliżej miałem do Radka w okolice Krakowa, jakby było bliżej to na pewno bym podjechał, my stawiamy w okolicach lublina.
radek
Domator
Posty: 171
Rejestracja: 14 maja 2014, 20:02
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: radek »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów oraz budujących. :D W Nowym Roku składam najlepsze życzenia spełnienia marzeń oraz szybkiej przeprowadzki do nowych domów! Życzę Wam również, żebyście byli co najmniej tak samo zadowoleni ze swoich Asów jak my. :D
Pierwsze Święta Bożego Narodzenia w nowym domu, przy palącym się kominku były niezapomniane. :D
Dziękuję wszystkim za miłe słowa pod moim adresem i witam nowych budowniczych Asów. Widzę, że jest nas coraz więcej, co moim zdaniem świadczy o tym, jak dobrym projektem okazał się As III/As IIIG.
Jeśli macie pytania o budowę to pytajcie na forum, bo po pierwsze pytania się powtarzają, a po drugie zostanie też jakaś wiedzą dla innych zainteresowanych. ;)
Femstudio, słupy podtrzymujące więźby obudowaliśmy cieniutkimi bloczkami z ytonga, oczywiście zostawiając dylatację aby zapewnić dostęp powietrza i żeby nie powstawały pęknięcia. Sprawdza się to bardzo dobrze. ;)
Michale, jeżeli chodzi o Twoje pytania to w większości zgadzam się z tym co napisał Femstudio. Nie likwidowałem bocznego okna w kuchni, chociaż pierwotnie był taki plan, ale nie żałuję. Okno jest od strony zachodniej i wieczorem pięknie doświetla kuchnię (tym bardziej, że drugie okno w kuchni jest od strony północnej). Natomiast pamiętaj, że budujecie dla siebie i to Wam ma się podobać efekt końcowy. :) Co do stropu to nie odpowiem na to pytanie, bo nie jestem pewny o który pytasz. Jeśli pytasz o strop poddasze/strych to zdecydowanie odradzam strop lany monolityczny. Zwiększy on obciążenie nie tylko więźby (jak pisał Femstudio), ale też całego domu włącznie z fundmentami. Przeszklenie w salonie jest zupełnie wystarczjące, a jego przesunięcie bliżej środka spowodowało, że bardzo dobrze doświetla również klatkę schodową. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, pytaj na forum. W miarę wiedzy i możliwości chętnie odpowiem. :) Pozdrawiam.
michal.zel
Domator
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2016, 22:48
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: michal.zel »

Witam,
dzięki femstudio i Radek za Wasze opinie.

Z wykuszu chyba zrezygnuję zupełnie. W tym miejscu zrobię przeszklenie np 3x 90 cm szerokości albo coś podobnego. Na ścianie przeciwległej do klatki schodowej pojedyncze przeszklenie 2x lub 3x 90 cm. Jeszcze zobaczymy. Mówicie, że przesuwając je w kierunku ściany gabinetu doświetla tez klatkę schodową...

Ściankę kolankowa podniesiemy, bo chciałbym, żeby w pokojach na górze udało się, oprócz tego, że zyskać na przestronności, to wstawić drzwi balkonowe podwójne.

Kuchnia - okno... muszę sobie popatrzeć na Wasze kuchnie raz jeszcze:)

Jak mi coś jeszcze przyjdzie do głowy - będę pytał. Póki co drążę temat z dokumentacją. W terenie mam nadzieję zacząć coś na wiosnę.
Awatar użytkownika
femstudio
Domator
Posty: 152
Rejestracja: 13 lis 2014, 19:25
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: femstudio »

najlepiej jakbyś jechał po drodze to odwiedź kogoś kto się postawił, to na prawdę pomaga, mi akurat pomogło, ze oglądałem stany surowe mniejszych i większych domków., ale jednak na żywo to wygląda całkiem inaczej niż na zdjęciach. polecam usuniecie słupa podtrzymującego strop i zastąpienie go dwoma, jak u mnie.
michal.zel
Domator
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2016, 22:48
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: michal.zel »

Pytanie: robiliście wentylację mechaniczną czy grawitacyjną?

Pewnie gdzieś się to zagadnienie pojawia na forum - później zerknę, ale wywiązała się u mnie w pracy dyskusja na ten temat i jestem ciekaw Waszej opinii.

Jak dużo miejsca potrzebuje cała ta instalacja i urządzenie? Ma ktoś jakieś zdjęcia?
radek
Domator
Posty: 171
Rejestracja: 14 maja 2014, 20:02
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: radek »

Cześć. :)
Na temat wentylacji mechanicznej wypowiedziałem się szczegółowo w poście z 02.08.2014 r. Od jego napisania minęło już trochę czasu i ceny nieznacznie spadły, ale w dalszym ciągu podtrzymuję, to co napisałem.
Rekuperacja to fajna rzecz pod warunkiem, że ma się na to pieniądze. Koszt wentylacji mechanicznej z rekuperatorem to około 15.000 - 20.000 (przewody + rekuperator). W przypadku ogrzewania domu kondensacyjnym kotłem gazowym, na wentylacji mechanicznej można zaoszczędzić około 300 - 500 zł rocznie, więc w takim przypadku inwestycja zwróciłaby się najwcześniej po 30 latach, a nie sądzę aby którykolwiek rekuperator tyle wytrzymał. Ponieważ miałem ograniczony budżet i musiałem ciąć koszty zrezygnowałem z wentylacji mechanicznej na rzecz kominka, i nie żałuję. :) Moim zdaniem oszczędności zachwalane przez sprzedawców są chwytem marketingowym, mającym na celu pozyskanie klientów, ale chcę podkreślić, że nie jestem przeciwnikiem rekuperacji. Po prostu uważam ją za luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić.
Najlepiej w tym temacie podpytaj Elę z Bielska Białej. U niej w Asie zamontowane są przewody do rekuperacji i z tego co pamiętam zapłacili za nie z montażem 9.000. Kiedy na ten temat rozmawiałem z jej mężem nie mieli jeszcze rekuperatora, więc nie jestem w stanie podać całkowitych kosztów inwestycji.
Jeśli chodzi o Twoje wcześniejsze pytania, to kwestię doświetlenia pokoi od strony balkonu rozwiązałem poprzez zamontowanie okien dachowych.
Na pytanie czy budować z porothermu czy z betonu komórkowego musisz odpowiedzieć sobie sam. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, więc poczytaj na ten temat i wybierz materiał, który bardziej Ci odpowiada. Ja budowałem z porothermu, a Femstudio z betonu komórkowego i obaj jesteśmy zadowoleni. :D Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
femstudio
Domator
Posty: 152
Rejestracja: 13 lis 2014, 19:25
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: femstudio »

Pytanie do ogółu. Ponieważ widzę, że są różne warianty wykorzystania wnęki pod schodami na spiżarkę oraz szafkę na buty, proponuje aby umieścić zdjęcia oraz pomysły jak zamierzacie lub już wykorzystaliście wnękę pod schodami od strony kuchni oraz wiatrołapu. sam na razie jeszcze zastanawiam się nad szafą pod schodami od strony wiatrołapu. jeśli macie to wrzućcie zdjęcia jak zagospodarowaliście wiatrołap.
TOMEK87
Domator
Posty: 10
Rejestracja: 02 gru 2016, 21:40
Kontakt:

Re: Projekt domu - As III G NF40

Post autor: TOMEK87 »

Hej Radek. mam pytanko do Ciebie bo widze, ze masz podłogówkę na dole, a kaloryfery na górze. Tez tak początkowo mielismy robic, ale ostatecznie zdecydowalismy sie na podłogowke w calym domu. Mogłbys napisac ile orientacyjnie kosztowalo Cie centralne ogrzewanie? i jaki masz kocioł? w sensie na jakie paliwo? pozdrawiam ;)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości