witam, zastanawiam się nad Gerwazym, wydaje się funkcjonalny i racjonalnie rozplanowany wewnątrz, mam tylko wątpliwość czy salon nie jest zbyt wąski. Jak to wygląda w rzeczywistości? Gdzie Pan buduje Gerwazego? Jakie koszty jak dotąd? Wprowadzał Pan jakieś zmiany do projektu? Pozdrawiam
Witam,
Buduje w wielkopolsce. Moje doświadczenie mówi, że na etapie fundamentów trudno rozmawiać o wielkości pomieszczeń, ponieważ dopiero jak powstają ściany widać jak to wygląda w rzeczywistości. Przy samych fundamentach zawsze wszyscy mówią, że bedą małe pomieszczenia,a później nagle "rosną" w oczach. Mój projekt jest z garażem po prawej stronie. Zmiany to wydłużenie grażu o ok. 80 cm, kuchnia z salonem bedzie oddzielona ścianką działową i tym samym okno w jadalni przestawione o ok. 50 cm w kierunku tarasu. W miejscu spiżarni bedzie pralnia z jednym wejściem od strony holu. Wc delikatnie powiększam kosztem holu i łazienki tak, aby zmieścić tam dodatkowo kabinę prysznicową. Ścianę w sypialni przestawiam o ok 30 cm kosztem kotłowni tak, aby w zmieściła się spokojnie szafa-garderoba do okna. Jeżeli chodzi o wielkość to uważam, że dom jest idealny dla rodziny 4-osobowej. Przede wszystkim jest bardzo ładny, zgrabny a rozkład pomieszczeń bardzo funkcjonalny. Zadaszony taras jest doskonałym rozwiązaniem. Buduję oczywiście z zachowaniem standardów energooszczędnych co uderza w kieszeń na etapie budowy, ale z pewnością zwróci sie w przyszłości. Moje koszty na etapie fundamentów znajdują się pomiędzy zleconym minimalnym a średnim wegług kosztorysu znajdującego się na stronie. Dalsze prace planuje na wiosnę.
Pozdrawiam
Jarek
oczywiście, że na etapie fundamentów trudno mówić o wielkości pomieszczeń, myślałam, że bezśnieżny grudzień pozwolił Panu na wznoszenie Gerwazego... Czy zmiany, które Pan wprowadził do projektu były kosztowne? Ja zastanawiam się nad zlikwidowaniem spiżarni w celu poszerzenia kuchni i zmniejszeniem kotłowni tak, by stworzyć prywatną łazienkę do sypialni, ok. 3 m kw., tylko wtedy brakuje miejsca na szafę... Buduje Pan syst. zleconym?
pozdrawiam, Maryla
Witam,
Nie zdecydowałem się na wznoszenie ścian w grudniu, gdyż czułem, że stropu i tak nie zdążę wykonać przed mrozami a samych ścian lepiej nie zostawiać na zimę. Koszt adaptacji projektu (branża konstrukcyjna, elektryczna, instalacyjna, projekt zagospodarowania terenu) to 1000 zł. Likwidując spiżarnię uzyskamy naprawdę szeroką kuchnię. Kotłownię można zmniejszyć w przypadku ogrzewania gazowego (gazowe jest w oryginalnym projekcie), ja natomiast planuję niewielki kocioł na ekogroszek więc potrzebuje większą kotłownię (minimalne wymiary kotłowni regulują przepisy) a poza tym planuję tam jakiś niewielki stół do majsterkowania itp. Rozwiązań może być wiele, łazienka przy sypialni to fajna sprawa, ale napewno podniesie koszty budowy. Gerwazego buduję systemem zleconym. Jedna ekipa wykonuje fundamenty, ściany, stropy itp, druga ekipa kompletny dach. Poniżej zamieszczam zdjęcie fundamentów mając nadzieję, że pomożę to Pani w planowaniu czy podjęciu właściwych decyzji.
Pozdrawiam
bardzo Panu dziękuję za wszelkie informacje i zdjęcie, życzę krótkiej zimy, by Gerwazy szybko rósł, no i oczywiście jak najmniej komplikacji przy tym:) Mam nadzieję, że wrzuci Pan na forum zdjęcia z kolejnych etapów