Strona 1 z 1

Czy warto jest robić kominek

: 22 wrz 2020, 07:39
autor: mirm
Witam, mam pytanie odnośnie kominka, u nas będzie ogrzewanie podłogowe i albo gaz ziemny albo pompa ciepła powietrzna. Czy kominek w takim przypadku jest potrzebny w razie awarii i trzeba sobie robić koszta niepotrzebne? Czy kominek to już przeżytek i jeśli są wyżej wymienione źródła ogrzewania to dać sobie spokój?

Re: Czy warto jest robić kominek

: 22 wrz 2020, 09:03
autor: jakubc
mirm pisze: 22 wrz 2020, 07:39 Witam, mam pytanie odnośnie kominka, u nas będzie ogrzewanie podłogowe i albo gaz ziemny albo pompa ciepła powietrzna. Czy kominek w takim przypadku jest potrzebny w razie awarii i trzeba sobie robić koszta niepotrzebne? Czy kominek to już przeżytek i jeśli są wyżej wymienione źródła ogrzewania to dać sobie spokój?
Pytanie z serii "czy warto jeździć w kasku" :)
Na przestrzeni ostatnich 10-20 lat przydatność kominka jako awaryjnego systemu ogrzewania była znikoma (w większości przypadków byłaby zerowa). Również teraz można założyć, że w przewidywalnej perspektywie energii nie zabraknie. Inwestycja np. w panele PV daje zwrot (w przeciwieństwie do instalacji płaszcza wodnego i rozprowadzenia kanałów grzewczych), a w razie problemów można ją rozbudować o możliwość gromadzenia energii w bateriach.
natomiast jeżeli i tak się planuje palić w kominku, to można dodatkowo wykorzystać to do ogrzewania - czemu nie. Jednak nie licząc na to, że to przyniesie korzyści materialne :)

Re: Czy warto jest robić kominek

: 14 sty 2021, 12:26
autor: Janinka
Raczej nie warto już inwestować kominek, pseudo przepisy eko i tak ci zabronią w nim palić wcześniej czy później a inwestowanie w kominek jako awaryjne źródło ciepłą jest bez sensu.