Czy warto jest robić kominek

Luźne gadki na dowolne tematy :) Moderacja tylko w zakresie spamu i wulgaryzmów!
mirm
Murarz
Posty: 67
Rejestracja: 07 wrz 2017, 08:36

Czy warto jest robić kominek

Post autor: mirm »

Witam, mam pytanie odnośnie kominka, u nas będzie ogrzewanie podłogowe i albo gaz ziemny albo pompa ciepła powietrzna. Czy kominek w takim przypadku jest potrzebny w razie awarii i trzeba sobie robić koszta niepotrzebne? Czy kominek to już przeżytek i jeśli są wyżej wymienione źródła ogrzewania to dać sobie spokój?
Awatar użytkownika
jakubc
Moderator
Posty: 362
Rejestracja: 17 paź 2014, 09:26
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Czy warto jest robić kominek

Post autor: jakubc »

mirm pisze: 22 wrz 2020, 07:39 Witam, mam pytanie odnośnie kominka, u nas będzie ogrzewanie podłogowe i albo gaz ziemny albo pompa ciepła powietrzna. Czy kominek w takim przypadku jest potrzebny w razie awarii i trzeba sobie robić koszta niepotrzebne? Czy kominek to już przeżytek i jeśli są wyżej wymienione źródła ogrzewania to dać sobie spokój?
Pytanie z serii "czy warto jeździć w kasku" :)
Na przestrzeni ostatnich 10-20 lat przydatność kominka jako awaryjnego systemu ogrzewania była znikoma (w większości przypadków byłaby zerowa). Również teraz można założyć, że w przewidywalnej perspektywie energii nie zabraknie. Inwestycja np. w panele PV daje zwrot (w przeciwieństwie do instalacji płaszcza wodnego i rozprowadzenia kanałów grzewczych), a w razie problemów można ją rozbudować o możliwość gromadzenia energii w bateriach.
natomiast jeżeli i tak się planuje palić w kominku, to można dodatkowo wykorzystać to do ogrzewania - czemu nie. Jednak nie licząc na to, że to przyniesie korzyści materialne :)
Pozdrowienia od zespołu DK :) - Jakub
DISCLAIMER: Prezentowane na forum opinie są indywidualnymi opiniami postującego. Oficjalne stanowisko Domowych Klimatów może być inne!
Janinka
Żółtodziób
Posty: 4
Rejestracja: 07 sty 2021, 12:30
Kontakt:

Re: Czy warto jest robić kominek

Post autor: Janinka »

Raczej nie warto już inwestować kominek, pseudo przepisy eko i tak ci zabronią w nim palić wcześniej czy później a inwestowanie w kominek jako awaryjne źródło ciepłą jest bez sensu.
KOPTER
Majsterkowicz
Posty: 35
Rejestracja: 20 gru 2022, 13:37
Kontakt:

Re: Czy warto jest robić kominek

Post autor: KOPTER »

Wszystko ma swoje wady i zalety. Sam nie mam w domu kominka. Ale mam w domku letniskowym - gdzie jest jedynym źródłęm ogrzewania.

Jak dla mnie kominek w domu ma jednak sporo wad
instalacja kosztuje dużo
rozpalanie jest brudne
nie korzysta się z tego jakoś często
zajmuje sporo miejsca

Druga opcja to klimatyzacja, polecam tutaj kontakt z : https://klimatyzator.net.pl/ Powinni dobrać najlepsze rozwiązanie
Ostatnio zmieniony 12 lut 2024, 10:54 przez KOPTER, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
jakubc
Moderator
Posty: 362
Rejestracja: 17 paź 2014, 09:26
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Czy warto jest robić kominek

Post autor: jakubc »

Posiadanie kominka to rzadko kwestia czysto ekonomiczna. Przynajmniej w nowym budownictwie :)
Pozdrowienia od zespołu DK :) - Jakub
DISCLAIMER: Prezentowane na forum opinie są indywidualnymi opiniami postującego. Oficjalne stanowisko Domowych Klimatów może być inne!
Andrzejj
Murarz
Posty: 54
Rejestracja: 15 wrz 2017, 06:57
Kontakt:

Re: Czy warto jest robić kominek

Post autor: Andrzejj »

Zwykły kominek ok 8 kW, nie jakis 20 kW czasem, bez płaszcza nagrzeje wszystko przy otwartych drzwiach bez dodatkowego rozprowadzenia. Oczywiście stosować tylko dla nastroju w weekend. Tam gdzie stoi będzie za ciepło. Ja mam możliwość wypuszczenia nadmiaru ciepła na poddasze z komory kominka jakby przegrzanie pokoju do 25 stopni przeszkadzało.

Sposobów na dodatkowe źródło ciepła w domu jest jednak wiele, warto jest poczytać sobie o nich na stronie https://www.saunierduval.pl

Wiele osób montuje sobie przykładowo w domu klimatyzację.
Kacper91
Żółtodziób
Posty: 1
Rejestracja: 13 mar 2024, 23:09
Kontakt:

Re: Czy warto jest robić kominek

Post autor: Kacper91 »

A czy w ogóle jest możliwość jeszcze uzyskania pozwolenia na budowę domu z kominkiem?
_________________
koła pasowe klinowe
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 21 gości