Czy warto jest robić kominek

Luźne gadki na dowolne tematy :) Moderacja tylko w zakresie spamu i wulgaryzmów!
Awatar użytkownika
mirm
Majsterkowicz
Kontaktowanie:

Czy warto jest robić kominek

Postautor: mirm » 22 wrz 2020, 07:39

Witam, mam pytanie odnośnie kominka, u nas będzie ogrzewanie podłogowe i albo gaz ziemny albo pompa ciepła powietrzna. Czy kominek w takim przypadku jest potrzebny w razie awarii i trzeba sobie robić koszta niepotrzebne? Czy kominek to już przeżytek i jeśli są wyżej wymienione źródła ogrzewania to dać sobie spokój?

Awatar użytkownika
jakubc
Moderator
Kontaktowanie:

Re: Czy warto jest robić kominek

Postautor: jakubc » 22 wrz 2020, 09:03

Witam, mam pytanie odnośnie kominka, u nas będzie ogrzewanie podłogowe i albo gaz ziemny albo pompa ciepła powietrzna. Czy kominek w takim przypadku jest potrzebny w razie awarii i trzeba sobie robić koszta niepotrzebne? Czy kominek to już przeżytek i jeśli są wyżej wymienione źródła ogrzewania to dać sobie spokój?
Pytanie z serii "czy warto jeździć w kasku" :)
Na przestrzeni ostatnich 10-20 lat przydatność kominka jako awaryjnego systemu ogrzewania była znikoma (w większości przypadków byłaby zerowa). Również teraz można założyć, że w przewidywalnej perspektywie energii nie zabraknie. Inwestycja np. w panele PV daje zwrot (w przeciwieństwie do instalacji płaszcza wodnego i rozprowadzenia kanałów grzewczych), a w razie problemów można ją rozbudować o możliwość gromadzenia energii w bateriach.
natomiast jeżeli i tak się planuje palić w kominku, to można dodatkowo wykorzystać to do ogrzewania - czemu nie. Jednak nie licząc na to, że to przyniesie korzyści materialne :)
Pozdrowienia od zespołu DK :) - Jakub
DISCLAIMER: Prezentowane na forum opinie są indywidualnymi opiniami postującego. Oficjalne stanowisko Domowych Klimatów może być inne!

Awatar użytkownika
Rejk
Majsterkowicz
Kontaktowanie:

Re: Czy warto jest robić kominek

Postautor: Rejk » 22 wrz 2020, 09:21

Ja miałem podobne dylematy, u nas podlogówka i gaz. Pierwotnie chciałem kominek z płaszczem wodnym, ale finanse szybko zweryfikowały plany. Później stwierdziłem że koza, ale teraz patrzę że dobra koza to cena kominka. Po drugiej stronie kominka mam klatkę schodową więc puszczę trochę powietrze również tam. Co do samej idei zawsze będę za, sam przeżyłem awarię pieca w święta, i życie bez ogrzewania ponad tydzień. Zawsze jesteś gotowy na każdą ewentualność. https://iwonapellets.pl/kategorie/komin ... uchowe-air

Wróć do „Hyde Park”