Projekt domu - Korona II

Porozmawiajmy na temat projektów. Dedykowane wątki dla każdego projektu Domowych Klimatów.
admin
Administrator
Posty: 519
Rejestracja: 08 gru 2009, 15:27
Kontakt:

Projekt domu - Korona II

Post autor: admin »

admin
Administrator
Posty: 519
Rejestracja: 08 gru 2009, 15:27
Kontakt:

Re: Projekt domu - Korona II

Post autor: admin »

Przeniesione z komentarzy forum.

MULDEK 2009-06-11 19:23:32
projekt jest prawie świetny, jednakże brakuje kilku istotnych elementów: - kuchnia powinna być zlokalizowana od strony frontu - pomiędzy garażem a częścią mieszkalną brakuje przedsionka, który jakby oddzielałby spaliny i zapachy garażowe od części mieszkalnej - strych nad garażem niekoniecznie musi być strychem, może to świetny i bardzo przestrzenny gabinet (tyle, że na piętrze) - hall na piętrze jest nieco przyduży, szkoda powierzchni, warto przesunąć ściany - o garderobach na pietrze można by nieco jeszcze pomyśleć czy przypadkiem nie zabierają miejsca... jeśli w ofercie jest taki projekt mający elementy, o których wspomniałem, uprzejmie proszę o wskazówki
jotesz
Domator
Posty: 1
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:03
Kontakt:

Re: Projekt domu - Korona II

Post autor: jotesz »

Projekt prawie doskonały i nie do zastąpienia Diademem.
Pomieszczenie gospodarcze w Diademie jest za małe, by mieściła się w nim gruntowa pompa ciepła oraz instalacja z zasobnikami do obsługi ogrzewania podłogowego z gpc, solarów i kominka z płaszczem wodnym, na to potrzeba dwóch sporych zasobników, dochodzą jeszcze naczynia wzbiorcze i pajęczyna połączeń rurowych oraz miejsce na wyczystkę z komina. Dzięki rozbudowanej "kotłowni", mam zapewnione ogrzewanie basenu.
Tak piękny i rozłożysty dom bez loggii, to dla mnie nieporozumienie. Pewnie, że przejście do gabinetu z pokoju dziennego jest kłopotliwe, ale to tylko gabinet, a nie pokój gościnny ( na górze są trzy sypialnie). Nie rozumiem MULDKA powyżej z tą kuchnią od frontu, czyżby do garażu wjeżdżał od tyłu? U mnie wjazd jest w narożniku z kuchnią, dzięki temu mam sporo miejsca dla aut gości na podjeździe do garażu.
Dla mnie problemem jest tylko za mały garaż, dziś standardem musi być minimum 6x6m. Drugi problem, to więźba oparta na słupach, co ogranicza możliwości zagospodarowania poddasza. Zamiast słupów, powinien być wzmocniony strop nad parterem i murowany górny przedpokój z własnym stropem, na którym można oprzeć płatwie, niczym murłaty. Dzięki murowanym ścianom bez chowania drewnianych słupów w narożach, pokoje są dobrze wygłuszone, poza niewielką szczeliną pod drzwiami (rekuperacja). Nad garażem już nie uda się uniknąć stalowego wspornika dla więźby, ale za to odzyskuje się przestrzeń ograniczoną przez słupy. Dzięki temu, nad przedpokojem można zainstalować rekuperator z szansą na brak hałasu, a nad garażem stworzyć pomieszczenie do rekreacji czy pracownię. W Koronie zabrakło też obniżonego garażu, który dodatkowo można oddylatować od głównej bryły budynku to dodatkowo wygłusza dźwięki z garażu i pozwala zastosować podwójne szczelne (spaliny) drzwi od strony garażu i domu. Ostatnia uwaga - to dom reprezentacyjny, więc powinna być już w projekcie ściana trójwarstwowa, a więc i szerszy fundament dla wsparcia klinkieru. U mnie to nawet dodatkowy dolny fragment ławy pod wspólne oparcie ścian przy dylatacji garażu. Zwiększa to koszt budowy o kilkadziesiąt tysięcy (bliżej stu), ale warto. Szkoda, że projekt Korona II nie jest już oferowany, bo w proponowanej przeze mnie formie byłby bardziej atrakcyjny. Większość inwestorów odstraszała więźba na słupach, a nie powierzchnia - wcale nie taka duża.
Awatar użytkownika
jakubc
Moderator
Posty: 362
Rejestracja: 17 paź 2014, 09:26
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Projekt domu - Korona II

Post autor: jakubc »

@jotesz
Dzięki za analizę :) Nieczęsto zdarza się ktoś z tak dogłębnym spojrzeniem na swój projekt domu. Kiedy budowałeś Koronę?

Zarówno ona, jak i Diadem są już wycofane z oferty ze względu na trudność w dostosowaniu ich do obecnych norm oraz na niską popularność. Myślę, że oprócz nieco innego niż dawniej spojrzenia na funkcjonalność wchodzi tutaj też trend zmniejszania domków. Większość projektów, które dzisiaj powstają jest znacznie mniejsza, a co za tym idzie - dworkowe wzornictwo przestaje do tego pasować. No i coraz trudniej znaleźć ładne domy w tym charakterze w naszym pejzażu architektonicznym.

Może jeszcze kiedyś, w jakiejś formie, nastąpi renesans dworków mieszkalnych. Ale na to będzie trzeba jeszcze poczekać :)
Pozdrowienia od zespołu DK :) - Jakub
DISCLAIMER: Prezentowane na forum opinie są indywidualnymi opiniami postującego. Oficjalne stanowisko Domowych Klimatów może być inne!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 52 gości